آبگرفتگی معابر ارومیه در پی بارش باران؛ هوا سالم شدبه گزارش یرنا، این بارش ها که بیش از سه ساعت به طول انجامیده و همچنان ادامه دارد، به گفته بسیاری از شهروندان در نوع خود بی نظیر است.
برخی از مردم ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابراز خرسندی از این باران بهاری گفتند: شکر این نعمت الهی که از یک سو موجب بهبود وضعیت هوای شهر ارومیه و از سوی دیگر موجب افزایش ذخایر آبی منطقه شد را نمی توان به جا آورد.
اکبر مظاهری در گفت و گو کوتاهی که زیر باران بهاری انجام شد، به خبرنگار ایرنا گفت: هوای ناسالم بعد از ظهر امروز شهروندان را کلافه کرده بود و بدون شک همه از بارش این باران بهشتی خوشحال هستند.
وی اضافه کرد: افزایش آب دریاچه ارومیه، بهبود وضعیت آب های زیرزمینی و سطحی، از بین بردن گرد و غبار و خوشحالی کشاورزان از جمله نتایج این بارش بهاری است.
جواد صبح خیز، شهروند تهرانی نیز که مسافر شهر ارومیه است، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مردم ارومیه باید قدر این باران بهاری را بدانند زیرا این باران در بسیاری از مناطق کشور دیده نمی شود و هوای ناسالم ارومیه را به هوایی مطبوع تبدیل کرد.
البته این بارش باران مشکلاتی را نیز برای شهروندان به وجود آورد و موجب شد تا درب بسیاری از فاضلاب های موجود در سطح خیابان ها نیز گشوده شده و حتی برخی از کانال ها و نهرهای موجود در سطح شهر ارومیه نیز سرریز شود.
شدت این بارندگی و آبگرفتگی به حدی است که در برخی از میدان ها و زیرگذرها خودروها قادر به حرکت نیستند و عابران نیز به علت همراه نداشتن تجهیزات مناسب در عبور از میدان ها و خیابان ها دچار مشکل شده اند.
به گفته کارشناسان این بارش تا سه روز آینده نیز در سطح شهر ارومیه و برخی شهرهای دیگر آذربایجان غربی ادامه می یابد.
در کنار بارش باران ارومیه، از برخی نقاط آذربایجان غربی از جمله بخش مرکزی و آواجیق چالدران بارش برف گزارش شده است.
همچنین برخی گزارش ها از بارش برف در گردنه قوشچی و مه شدید در این گردنه حکایت دارد.
به گزارش ایرنا به نقل از معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ارومیه، هوای این شهر پیش از این بارش ها به علت افزایش آلاینده ها و گرد و غبار ناسالم بود.
به گفته سعید موسوی بعد از ظهر امروز غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون بیشتر از ۲٫۵ برابر استاندارد و ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بیش از ۲ برابر حد مجاز بود.
آذربایجان غربی استانی با بارش های بیش از ۳۰۰ میلی متر در سال است و اغلب بارندگی های این استان از فصل پاییز تا پایان بهار رخ می دهد؛ میزان بارش های بهاری امسال هنوز به میزان سال گذشته نرسیده است.
۸۱۳۷/۲۰۹۳انتهای پیام /*