اجرای طرح هادی در ۵۵ روستای گنبدکاووس درحال انجام استبه گزارش خبرنگار ایرنا، ولی الله رضایی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از ۳۰ هزار متر مربع آسفالت معابر روستای ‘آق قایه’ بخش مرکزی این شهرستان گفت: امسال از محل اعتبارات تملک دارایی های استان، مبلغ ۱۷۵ میلیارد ریال برای اجرای طرح هادی در ۴۰ روستای گنبد پیش بینی شده که معادل یک سوم اعتبارات تملک دارایی های بنیاد مسکن گلستان است.
وی افزود: علاوه بر این و از محل اختصاص قیر رایگان معابر ۱۵ روستای دیگر گنبدکاووس نیز درحال آسفالت است که با مجموعه این اقدامات عمرانی، تحول خوبی درحوزه آسفالت معابر روستایی این شهرستان ایجاد می شود.
رضایی درخصوص طرح مقام سازی مسکن روستایی نیز گفت: از ابتدای اجرای این طرح درسال ۸۵ تاکنون ۱۱ هزار واحد مسکن روستایی مقام سازی شده که ۲۰۰ واحد آن با پرداخت ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات درسال جاری انجام شده است.
وی اضافه کرد: امسال سقف تسهیلات پرداختی برای مقام سازی هر واحد مسکن روستایی در گنبدکاووس به عنوان یک شهرستان مرزی ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده و هیچ محدودیتی در پرداخت این تسهیلات نیست.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گنبدکاووس، صدور ۱۷ هزار سند مالکیت روستایی برای املاک تجاری و مسکونی با همکاری اداره ثبت اسناد این شهرستان را از دیگر اقدامات این نهاد ذکر کرد و گفت: تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار گنبدکاووس طرح هادی دارند که با توجه به پایان زمان ۱۰ ساله این طرح ها، برخی از آنها نیاز به بازنگری دارند.
رضایی، اعتبار هزینه شده برای اجرای ۳۰ هزار متر مربع آسفالت معابر روستای آق قایه گنبدکاووس را ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: برای ۱۴ هزار متر مربع دیگر معابر این روستا که در نوبت آسفالت قرار دارد، هشت میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
وی همچنین از آغاز احداث دو واحد مسکونی ویژه نیازمندان در دو روستای دیکچه یسیرگچن و ارازمحمد آخوند از توابع بخش مرکزی گنبدکاووس خبر داد و اضافه کرد: مازاد هزینه احداث این واحدها به جز تسهیلات آن، از محل کمک های خیرین تامین می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، عضو شورای اسلامی روستای آق قایه نیز دراین مراسم که نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه و برخی مسئولان این شهرستان حضور داشتند، درسخنانی باقدردانی از اقدامات بنیاد مسکن برای احرای طرح هادی این روستا، گفت: قرارداد آسفالت ۱۴ هزار متر مربع از معابر باقی مانده این روستا با بنیاد مسکن امضا شده است.
شهلا ملک پور افزود: این روستا که ۹ هزار نفر جمعیت دارد، هنوز با کمبود فضای آموزشی، فقدان سالن ورزشی و کمبود فضای بهداشتی و پزشک مواجه است که نیاز به توجه ویژه مسئولان دارد.
وی اضافه کرد: امسال زیرسازی و آسفالت ۲۰ کوچه و خیابان این روستا به مساحت ۳۰ هزار متر مربع انجام که سبب خوشحالی مردم شد.
به گزارش ایرنا، عبدالقدیر کریمی فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز دراین مراسم درسخنانی کوتاه بابیان اینکه درچند سال اخیر با تلاش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دهیاران، اقدامات عمرانی خوبی در روستاهای این شهرستان انجام شده، قول داد تا مشکلات و کمبودهای روستای آق قایه در اسرع وقت پیگیری و رفع شود.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت واقع در شرق استان گلستان دارای دو نقطه شهری و حدود ۱۶۰ روستای دارای کد شناسایی می باشد.
/۳۰۳۹/۱۸۶۰
خبرنگار : علی لکزانوری ** انتشار دهنده: تاج محمد شیریانتهای پیام /*