ادای احترام نماینده ولی فقیه و استاندار گیلان به مقام شامخ میرزاکوچکبه گزارش روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا، صبح امروز( شنبه) همزمان با نود و ششمین سالروز شهادت روحانی شهید میرزاکوچک جنگلی ، آیت الله زین العابدین قربانی ومصطفی سالاری با حضور بر مزار این روحانی مبارز ضمن قرائت فاتحه و نثار شاخه گل ، به مقام شامخ این مبارز نستوه ادای احترام کرد.
همچنین استاندار و نماینده ولی فقیه در گیلان پس از حضور بر مزار میرزا در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت میرزاکوچک جنگلی و شهدای روحانی استان با حضور مدیران اجرایی و جمع کثیری از مردم در مسجد سلیمانداراب رشت شرکت کردند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی در سال ۱۳۹۱ ، منشأ حرکت میرزا کوچک را صددرصد دینی و اعتقادی دانستند و تاکید کردند: ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در همان محدوده خاص خود – گیلان – ایجاد کرد.
میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشکیل داد که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور و استقلال و سربلندی ایران بود.
میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران اسیر و به شهادت رسید.
با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.
خبرنگار: سلیمانی** انتشاردهنده:بابایی
۷۲۹۶ /۶۰۳۰انتهای پیام /*