اطلاع رسانی در بحران باید از یک کانال انجام شودبه گزارش ایرنا فرشید گلیج سه شنبه در حاشیه برگزاری مانور ۲ سالانه طرح اضطراری فرودگاه اهواز اظهار کرد: این مانور با هدف هماهنگی بین ارگان‌های امدادی در زمان بروز سوانح هوایی برگزار می شود.
وی افزود: به دنبال این هستیم که در یک صحنه واقعی همگی از یک فرماندهی واحد تبعیت کنند زیرا چندپارگی در فرماندهی، برآیند کار را نامطلوب کرده و مردم آسیب خواهند دید.
مدیرکل دفتر نظارت بر مقررات فرودگاهی کشور گفت: پارسال ۱۶ مانور اضطراری در فرودگاه های مرز هوایی، بین المللی و پرترافیک در حوزه سوانح هوایی در سراسر کشور در راستای هماهنگی بین دستگاه های مختلف برگزار شد.
وی ادامه داد: در حوزه امداد و نجات نیروهای تخصصی و استانداردی در محدوده فرودگاه از جهان چیزی کم نداشته و تجهیزات خوبی داریم و تنها دغدغه ما، هماهنگی بین اورژانس، پزشکی قانونی، آتش نشانی، دادستانی است.
گلیج با بیان اینکه امسال برای ۱۷ فرودگاه کشور برنامه ریزی مانور ۲ سالانه طرح اضطرار برنامه ریزی شده در خصوص میزان استاندارد بودن مانورهای برگزار شده توضیح داد: در مانورهای برگزار شده کارشناسان مختلف از ادارات تخصصی شرکت فرودگاه های کشور حاضر بوده و این مانورها را به صورت کیفی و کمی بررسی می کنند.
مدیرکل دفتر نظارت بر مقررات فرودگاهی کشور ادامه داد: ارزیابی مقدماتی توسط ارزیابان ارائه شده و ارزیابی کمی و کیفی نهایی برای مدیرکل فرودگاه های استان ارسال و در جلسه ای با حضور عوامل حاضر در هر مانور، نقاط ضعف و قوت بیان شده تا در مانورهای بعدی رفع شود.
وی با بیان این که به صد در صد اهداف مانورها دست نمی یابیم، عنوان کرد: در سال گذشته این مانورها برگزار شد که البته نمی توان گفت مطلوب بوده زیرا هیچ تمرین یا مانوری صد در صد راضی کننده نیست زیرا همیشه امکان ارتقای کیفیت یک مانور وجود دارد.
وی تصریح کرد: ارائه موارد ارزیابی و نواقص موجود و اعلام آن به دستگاه های استانی در کنار حضور تاکیدی و دستوری همه دستگاه های مربوطه می تواند موفقیت ها در این مانورها را افزایش دهد.
مدیرکل دفتر نظارت بر مقررات فرودگاهی کشور درخصوص میزان استاندارد بودن این مانورها گفت: این مانورها بین المللی و محتمل ترین نوع بوده و هر سال و برای هر فرودگاه متفاوت تدوین می شود.
محمدرضا رضایی مدیرکل فرودگاه های خوزستان نیز گفت: این تمرین به منظور آمادگی دستگاه های مختلف از جمله فرودگاه در برابر سوانح بوده و در برنامه ارزیابی مانورها، توسط کارشناسان بررسی و مشکلات برطرف شده و درصد کمک رسانی بهتر می شود.
وی افزود: در این مانور دستگاه های مختلف از جمله آتش نشانی، راهنمایی و رانندگی، اورژانس و هلال احمر حضور یافته و هماهنگی بین دستگاه های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت و در کنار آن، توان پرسنل ایمنی و آتش نشانی فرودگاه اهواز نیز در هنگام بروز سوانح احتمالی هوایی در فرودگاه سنجیده شد.
مدیرکل فرودگاه های خوزستان درخصوص سناریوی اجرا شده بیان کرد: سناریوی در نظر گرفته شده در این تمرین که از کار افتادن موتور هواپیما بعد از پنج دقیقه تیک آف و آتش گرفتن یکی از موتورها پس از هدایت به خارج از باند بوده یکی از محتمل ترین سناریوها برای سوانح هوایی در جهان به شمار می رود.

**به دلیل بحران خیز بودن کشور نیازمند برگزاری مانور هستیم
کیومرث حاجی زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز در حاشیه برگزاری این مانور در فرودگاه اهواز اظهار کرد: بحران های متعدد و زیادی در کشور و خوزستان وجود داشته و این روزها سوانح هوایی یکی از حوادثی است که در حوزه هواپیمایی و در فرودگاه های کشور دیده می شود بنابراین نیاز است تا همه عوامل در آمادگی کامل باشند.
وی افزود: بیشتر دستگاه های مرتبط با بحران در این مانور حضور یافتند ولی برخی دستگاه ها حضور پیدا نکردند در حالی که مصوبات شورای مدیریت بحران، پس از وظایف و مصوبات شورای تامین لازم الاجرا ترین مصوبات در سطح شوراهای کشور بوده لذا همه دستگاه های موظف به حضور در آن ها هستند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان درخصوص هماهنگی بین دستگاه های مختلف در این مانور توضیح داد: هماهنگی خوبی بین دستگاه های اجرایی از جمله نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، هلال احمر، مرکز اورژانس و فرودگاه وجود داشت ولی معمولا در اجرای مانورها ممکن است در نوشتار و اجرای سناریو نواقصی وجود داشته باشد که در برنامه ها و مانورهای بعدی قطعا برطرف می شود.
وی تاکید کرد: برگزاری چنین مانورهایی آمادگی و سرعت عمل در بین اعضای ستاد بحران را بالا می برد و سناریوی تخصصی کنونی با وجود نقایص موجود، مطلوب و قابل قبول بود.
حاجی زاده یادآور شد: رسیدگی در هر حادثه در دقایق اولیه مهم بوده و اگر عوامل امدادی، امنیتی و انتظامی و حفاظتی و ترانسفر در دقایق طلایی نخستین ورود نکنند، کار نتیجه بخش نخواهد بود.
وی ادامه داد: با توجه به حادثه خیز بودن استان، آموزش و کارگاه های آموزشی و مانورهایی در سال گذشته از سوی مدیریت بحران استان در سراسر خوزستان برگزار شد که به افزایش آمادگی و سرعت عمل یگان های امدادی ما کمک می کند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: برگزاری چنین مانورهایی میزان آمادگی را در برابر بحران ها نشان داده و با فهمیدن و رفع نواقص، می توان آمادگی لازم را در برابر بحران ها پیدا کرد.
نخستین تمرین طرح اضطراری ۲ سالانه فرودگاه های کشور با حضور گلیج مدیرکل دفتر نظارت بر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، مدیرکل فرودگاه های خوزستان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در فرودگاه بین المللی اهواز برگزار شد.
۷۱۴۸/۶۰۶۸انتهای پیام /*