ایثارگران در استفاده از سهیمه هیات علمی و استخدامی مشکل دارندبه گزارش ایرنا از اعلام روز دوشنبه بنیادشهید، ​علی اکبر باصری در نشست تخصصی کارگروه حقوقی نخبگان و تشکل ‌های شاهد و ایثارگر افزود: ما در زمینه نارسایی قوانین ضعف داریم و در حالی ‌که مطالعات تطبیقی، نیازسنجی ‌ها و امکان‌سنجی را انجام نداده‌ایم دست به تدوین قوانین می ‌زنیم که ازلحاظ اجرایی به مشکل بر می ‌خوریم.
وی اظهار داشت: یکی از کارگرو ه‌هایی که در حالت بنیادین و در اهداف و سیاست ‌های توسعه ‌ای سازمان می ‌تواند موثر باشد کارگروه حقوقی و استخدامی است، اولویت ‌های این کارگروه احصا شده و کمیسیون ماده ۱۶ در گذشته به این نتیجه رسیده بعضی موانع، مانع اجرایی است که نیازمند تعامل بین مجموعه بنیاد شهید و راهکارهای تدوینی است.
به گزارش ایرنا، در کمیسون ماده ۱۶ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی ایثارگران آمده است: «بنیاد شهید مجاز است با موافقت ولی ‌فقیه یا نماینده وی کمیسیونی را به نام کمیسیون رسیدگی به شکایات جانبازان با عضویت دو نفر از بنیاد، یک نفر از سازمان امور اداری و استخدامی کشور، یک نفر از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، یک نفر از وزارت کار و امور اجتماعی و یک نفر از دستگاه ذی‌ربط تشکیل و حسب مورد نسبت به رسیدگی به شکایات جانبازان از عدم اجرای صحیح این قانون در دستگاه مربوطه اقدام نماید. تصمیمات کمیسیون مزبور قطعی و لازم‌الاجرا بوده و عدم اجرای به موقع آن خلاف قانون محسوب و قابل تعقیب در مراجع ذیصلاح است».
اسلام کریمی مدیرکل دفتر دانش ‌پژوهان و تشکل ‌های شاهد و ایثارگر گفت: نکته حائز اهمیت، بیان چالش ‌ها و اولویت ‌بندی و تقسیم وظایف است تا بتوانیم اقداماتی در این زمینه انجام دهیم، بهتر است در این کارگروه بیشتر به بخش عملیاتی این کارگروه و مشکلاتی که ایثارگران با آن مواجه شده ‌اند در دستگاه ‌ها پرداخته شود.
محمد عرفان قاضی دیوان عدالت اداری نیز به چالش ‌های موجود در کمیسیون ماده ۱۶ اشاره کرد و گفت: مراجع قضایی هرکدام در حوزه ‌های کیفری، اداری و حقوقی، آیین دادرسی مشخصی دارند، این کمیسیون شبه قضایی است و هیچ شیوه ‌نامه ‌ای برای آن در نظر نگرفته ااند، بنابراین این کمیسیون نیازمند تدوین یک شیوه ‌نامه برای پیگیری امور است تا به ‌این ‌ترتیب بتواند ضمانت اجرایی پیدا کند.
فریدونی یکی دیگر از قضات دیوان عدالت اداری نیز به پراکندگی قوانین در حوزه ایثارگران اشاره کرد و گفت: قوانین موجود در حوزه ایثارگران جامع نیست بنابراین باید قوانین مربوط به ایثارگران پالایش شود و بهترین کار تدوین آیین ‌نامه و راهکار لازم برای شفاف ‌سازی و تسهیل در امور است تا ایثارگران راحت ‌تر به حقوق خود برسند.
کارشناسان بررسی مباحث معاضدت قضایی، حمایت از ایثارگران در دادگاه ‌ها و حمایت ‌های قضایی از قربانیان ترور و سلاح ‌های شیمیایی را یکی از اقدامات کارگروه ‌های نخبگان و تشکل ‌های شاهد و ایثارگر عنوان کردند، همچنین در این نشست اعضای کارگروه به بیان نظرات خود در خصوص شرایط فعلی و قوانین کمیسیون ماده ۱۶ پرداخته و پیشنهادات خود را در جهت تقویت و اصلاحات قوانین مرتبط با این کمیسیون ارائه دادند.
دومین نشست تخصصی کارگروه حقوقی نخبگان و تشکل ‌های شاهد و ایثارگر با حضور قضات دیوان عدالت اداری به ‌منظور بررسی موانع و اجرایی کردن قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران و چگونگی وضعیت مطالبات قانونی جامعه ایثارگری برگزار شد.
اجتمام * ٧٢٦٨*۱۷۲۴انتهای پیام /*