بوستان ولایت ساری با ۱۰ طرح فرهنگی و تفریحی افتتاح شدبه گزارش خبرنگار ایرنا ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور در مراسم افتتاح این طرح تاکید کرد که دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به استان مازندران دارد و تحقق مطالبات مردم این خطه را پیگیری می کند.
محمدباقر نوبخت گفت : امروز احسان شما مازندرانی ها را باید با احسان پاسخ داد و رئیس جمهوری هر وقت سخن از شما ساروی ها و مازندرانی ها سخن گفته می شود ، به وجد می آید .
وی با اشاره به اینکه امشب شاهد به بهره برداری رسیدن پروژه مهم فرهنگی و تفریحی مرکز استان مازندران هستیم ، افزود : به شهردار شما وعده همکاری برای حمایت و پشتیبای مالی از طرح های خدماتی و عمرانی را دادم .
نوبخت گفت : از استاندار مازندران نیز توقع داریم با توجه به اینکه مازنی ها پشتیبانی و حمایت همه جانبه ای از دولت تدبیر و امید داشته اند ، به خواسته های به حق آنان توجه ویژه ای کنند .
بوستان ولایت ساری در محل پادگان شهید فرامرزی ساری در مرکز این شهر ساخته و بهره برداری شد.
خروج پادگان های ارتش جمهوری اسلامی به خارج از شهر یکی از مصوبات مجلس شورای اسلامی در سال ۸۸ بوده است که شهرداری ساری با در اختیار گرفتن ۶ هکتار از ۱۰ هکتار زمین پادگان شهید فرامرزی ساخت بوستان ولایت را مرداد ماه سال ۹۴ آغاز کرد.
این بوستان دارای سالن آمفی تئاتر ، کتابخانه دیجیتال ، خانه دانشوران ، سرای ارشد ، خانه هنرمندان و نگارخانه ، مسجد ، موزه و فضای بازی کودکان است .
در ابتدا و انتهای این بوستان دو آب نما ساخته شده که با آبراهی به طول ۳۴۵ متر که مسیر اصلی پیاده راه هم محسوب می شود ، به هم وصل هستند.
آمفی تئاتر در این مجموعه ، فضایی برای اجرای نمایش ها و آثار هنرهای نمایشی و نیز برگزاری همایش‌هاست که سه مسیر ورودی از همکف ، چهار ردیف پلکان دسترسی به سکوهای نشیمن ، ۱۶ ردیف سکو و ظرفیت حدود چهار هزار نفر را دارد.
کتابخانه دیجیتالی ، مجموعه سازمان‌ یافته‌ای از پیوندها به اسناد ، نرم‌افزارها ، تصاویر ، پایگاههای داده‌ای است .
خانه دانشوران هم با مساحت ۴۳۰ مترمربع یکی از بخش های فرهنگی ، هنری و اجتماعی بوستان ولایت است.
سرای ارشد ، فضای پیش بینی شده برای استفاده سالمندان از بوستان ولایت است که ۱۰۶ متر مربع مساحت دارد.
این سرا، محلی برای اجرای برنامه های شاد و متنوع جهت توانمند سازی سالمندان و تقویت روحیه نشاط و شادابی در آنان است. یکی از ظرفیت های مجموعه بوستان ولایت دو ساختمان مجزا نگارخانه و خانه هنرمندان است که هر کدام دارای ۴۱۵ مترمربع زیربنا در ۲ طبقه است.
نگارخانه ، فضایی برای گردهمایی است که هدف آن، برپایی نمایشگاههای متداول است و مجموعه‌ای از آثار هنرمندان در رشته های گوناگون هنری در آن رونمایی و نمایش داده می‌شود.
خانه هنرمندان نیز دارای بخش هایی همچون سالن‌های گردهمایی و اتاق جلسات است .
مسجد بوستان ولایت با مساحتی حدود یکهزار و ۱۰۰ متر مربع ، محلی است که برای اجتماع مردم، نیایش و ارتقاء تعاملات اجتماعی شهروندان پیش‌بینی شده است.
در بوستان ولایت همچنین سه فضای موزه ای شامل موزه مردم شناسی و آثار تاریخی ، موزه تاریخ طبیعی مازندران و موزه مطبوعات در سه ساختمان جداگانه ساخته شده که هر کدام حدود ۴۳۰ متر مربع زیربنا دارند.
فضای بازی کودکان این بوستان نیز با استفاده از آخرین تجهیزات و امکانات پیشرفته تحت عنوان ‘ شهر دوستدار کودک ‘ مجهز شده است .
شهردار ساری در مراسم افتتاح این مجموعه با بیان یکه بوستان ولایت هدیه رهبری به ساروی هاست ،گفت : بوستان ولایت با نگاه ویژه به ظرفیت های فرهنگی ، اجتماعی و هنری مرکز استان ساخته شده است.
مهدی عبوری با اشاره به اینکه ساری تنها مرکز استان در کشور است که فاقد موزه بوده است ، افزود : در این بوستان ۱۰ طرح فرهنگی ، هنری و تفریحی ایجاد شده است.
بر اساس آمار شهرداری ساری ، تعداد پارک‌های ساری از ۱۳ پارک در سال ۹۲ به ۳۱ پارک در حال حاضر افزایش یافته است .
هم اکنون حدود ۱۰۵ هکتار فضای سبز در شهر ساری وجود دارد که سرانه آن حدود ۶ مترمربع برآورد می شود . این میزان سرانه بدون احتساب پارک جنگلی شهید زارع و پارک در دست احداث جنگلی کوهستانی سی کوه تپه است.
۶۹۸۰/۱۶۵۴انتهای پیام /*