علیرضا رشیدیان عصر شنبه در بازدید از روند بازسازی واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده این استان افزود: از یک هزار و 730 واحد در دست نوسازی تاکنون یک هزار و 400 واحد به مرحله نازک کاری رسیده و بخشی از آنها تحویل مردم شده است.
وی اظهار کرد: برای نوسازی این واحدها از تسهیلات 200 میلیون ریالی بنیاد مسکن و کمک بلاعوض 50 میلیون ریالی استفاده شده و پیشرفت فیزیکی آنها بطور متوسط بیش از 85 درصد است.
وی در بازدید از روستاهای دو قلعه براشک، الغور، محمد آباد سرچشمه ، کارغش و رزمگاه شهرستان فریمان که بیشترین خسارت را از زلزله اوایل امسال دیده بودند گفت: پرداخت مرحله ای تسهیلات از سوی بانک ها و متناسب با پیشرفت فیزیکی بازسازی واحد مسکونی موجب بروز مشکل برای روستائیان شده لذا پرداخت تسهیلات به پروژه هایی که به مرحله نازک کاری می رسد باید آزاد شده و بانکها در این زمینه مساعدت لازم را داشته باشند تا مردم بتوانند مابقی عملیات بازسازی را به دلخواه خود انجام دهند.
رشیدیان افزود: برای اشتغال مردم این مناطق نیز مردان و زنان این روستاها می توانند در قالب گروه هایی سامان یافته و با ارائه طرح های اقتصادی اعم از کشاورزی و دامداری، صنایع تبدیلی و دستی از تسهیلات اشتغال بهره مند شوند.
وی اظهار کرد: تاکنون 420 میلیون ریال در قالب تسهیلات ارزان قیمت، وام بلاعوض، کمک معیشتی، احداث محل نگهداری و تامین دام به روستائیان خسارت دیده از زلزله پرداخت شده که این مبالغ غیر از کمک اهدایی از سوی رهبر معظم انقلاب است.
وی گفت: بنیان نظام اسلامی بر اساس عدالت است که اقتضا می کند توازن منطقه در همه بخش ها برقرار شود و از این رو دولت طرح های گوناگون در حوزه های زیربنایی، آب، برق و گاز در مناطق مختلف اجرا می کند.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به گازرسانی به مناطق مختلف این استان افزود: ضریب گازرسانی به روستا های استان در سال 92 حدود 56 درصد بود که این رقم درسایه تلاش های انجام شده تا پایان امسال به 89 درصد می رسد.
وی اظهار کرد: در حوزه آب رسانی هم به رغم محدودیت های منابع آب در نتیجه اقدامات انجام شده تعداد روستاهایی که با تانکر آبرسانی می شوند نسبت به سال 92 به نصف کاهش یافته است.
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی هم در این بازدید گفت: در مجموع 35 میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک های عامل به مردم مناطق زلزله زده پرداخت شده است.
سید رضا موسوی نیا افزود: همچنین 9 میلیارد ریال نیز در قالب کمک های بلاعوض به مردم این مناطق تعلق گرفته است.
وی با بیان اینکه کار آواربرداری این مناطق با حجم 43 هزار و 986 متر مکعب توسط بنیاد مسکن انجام گرفته است، اظهار کرد: طی این مدت 53 هزار و 550 عدد بلوک سقفی و 98 تن میلگرد و 11 هزار و 180 پاکت سیمان اهدایی از سوی رهبر معظم انقلاب بین مردم این مناطق توزیع شده است.
زلزله ای به بزرگی 6 ریشتر، ساعت 10 و 39 دقیقه روز 16 فروردین ماه امسال با مرکزیت فریمان رخ داد که طی آن مناطق روستایی چهار شهرستان استان خراسان رضوی آسیب دید و 2 نفر نیز جان خود را از دست دادند.
7507 / 1906 / 6053
خبرنگاران: مصطفی نخعی و فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدمانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید