بهزاد ابراهیمی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: کارشناسان فنی معدن شهید نیلچیان به دلیل نداشتن کیفیت و کارایی ماده منفجره قبلی، برای انفجار در این معدن از ماده جدیدی استفاده کرده که مصرف اکسیژن و گازهای تولیدی این ماده بالا بوده است.
به گفته وی، شامگاه چهارشنبه 19 مهرماه جاری بعد از استفاده از این نوع ماده انفجاری جدید، در حالی که گاز به صورت کامل از معدن تهویه نشده بود، معدنکاران وارد معدن شده که 5 نفر از این افراد دچار سردرد و مسمومیت می شوند.
ابراهیمی ادامه داد: مصدومان به مرکز درمانی منتقل و اقدامات درمانی بر روی آنها انجام شد و کارگران اینک در سلامت کامل هستند.
رئیس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: مواد استخراج شده از معدن شهید نیلچیان شامل دو نوع خاک نسوز به نام های آرژیلیت و بوکسیت با عیار 67 تا 76 درصد است که در ایران و خاورمیانه از نظر عیار و حجم ذخیره بی نظیر است.
ابراهیمی گفت: 45 نفر در معدن شهید «نیلچیان» در منطقه باجگیران و دوپلان استان مشغول هستند و سالانه 15هزار تن خاک نسوز از این معدن استخراج می شود.
به گفته وی، از خاک نسوز استخراج شده انواع فرآورده های نسوز از جمله آلومینیوم و مواد نسوز فرآوری می شود.
بنابراین گزارش معدن شهید نیلچیان با حفاری 31 حلقه چاه به طول پنج هزار متر در محدوده ای به وسعت 200 هکتار واقع شده که از نظر نوع، کیفیت و مرغوبیت تولید بعنوان بهترین معدن ایران مطرح است.
این معدن در 90 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد در ارتفاعات پشتکوه بختیاری قرار گرفته است و عملیات بهره برداری آن از سال 48 در منطقه باجگیران و دو پلان چهارمحال و بختیاری آغاز شد.
شهید نیلیچیان در زمان جنگ تحمیلی در مقاطعی مدیریت این معدن را عهده دار بود.
هم اینک 188 معدن با سرمایه گذاری یکهزار و 900 میلیارد ریال در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که برای یکهزار و 850 نفر ایجاد شغل کرده است.
خبرنگار: نرگس کریمی**انتشار:جهانبخش صفری
7361/6021انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید