دعوا بر سر خدمت و خیانت طرح ترافیکدر این گزارش آمده است: طرح جدید ترافیکی شهر تهران پس از مدت کوتاهی که به بررسی گذاشته شد، با هماهنگی که گفته می‌شود بین عوامل اجرائی وجود دارد یا به وجود می‌آید، در شورای شهر تهران تصویب شد؛ طرحی که واکنش‌های متفاوتی را در میان شهروندان، کارشناسان، اعضای شورای شهر تهران و حتی رسانه‌ها داشت و در این میان اعضای سابق شورای شهر تهران که می‌گویند خودشان قبلا با نمونه‌ای از این طرح مواجه بودند، اما آن را اجرا نکردند، واکنش‌های منفی درباره آن داشتند.
البته بخشی از واکنش‌های اصولگرایان ازبهشت‌مانده، پس از گزارش تحویل و تحول شهردار تهران از دوره ١٢ سال گذشته شهرداری تهران شروع شد و خبرگزاری‌های اصولگرا برای تخریب شهردار و گزارش ارائه‌شده آن، سریالی از مصاحبه‌ها و گفت‌و‌گوها را با اصولگرایان شروع کردند و تصویب طرح جدید ترافیکی پرانتقاد شهر تهران، فرصت دیگری برای میدان عمل این جریان شد. این‌گونه بود که به‌جز محسن پیرهادی و ابوالفضل قناعتی، دو عضو هیئت‌رئیسه شورای چهارم، مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در سه دوره گذشته، در گفت‌وگویی اعلام کرد طرح ترافیک جدید شهرداری تهران قطعا باعث افزایش آلودگی هوا خواهد شد و شهرداری در این طرح تنها ‌دنبال افزایش درآمد است.
مهدی چمران که همچنان مسئولیت دفاع و سخنگویی برای شهردار سابق تهران را به‌خوبی ایفا می‌کند، با اشاره به اجرای طرح ترافیک جدید، این طرح را ناپخته خوانده و گفته است: این طرح نمی‌تواند اهدافی را که مدنظر دارد، جلب کند. او گفته: این‌گونه طرح‌ها تنها در راستای افزایش درآمد شهرداری است و این در حالی است که شورای چهارم هیچ‌گاه ‌دنبال تصویب این‌گونه طرح‌ها نبوده است. متأسفانه این طرح در حالی به ‌تصویب رسیده است که مسئولان شهری عنوان کرده‌اند مطالعات لازم را انجام داده‌اند.
او گفته است: افزایش درآمد شهرداری از طریق طرح ترافیک، اجحاف و خیانت به شهروندان تهرانی است و ظاهرا در این طرح، شهرداری چشم‌های خود را روی شهروندان بسته است و فقط ‌دنبال کسب درآمد است. چمران در ادامه گفته است: اگر طرح ترافیکی که در سال‌های گذشته انجام می‌شده، نواقصی هم داشته، رضایت شهروندان را در پی داشته است، اما این طرح قطعا نارضایتی شهروندان را در پی خواهد داشت.
این واکنش‌های یک‌سویه اصولگرایان به شهرداری جدید و اقدامات و گزارش شهردار و هرآنچه در دوره بعد از حضور اصولگرایان رخ داده، در حالی است که بارها شهردار و معاونان او به‌ویژه معاون ترافیکی‌ اعلام کرده‌‌اند می‌توانند با مدیران و اعضای سابق شورا درباره اقدامات قبلی و جدید، مناظره و گفت‌وگوی رو‌در‌رو با حضور رسانه‌ها داشته باشند، اما هیچ‌گاه طرف مقابل آن را قبول نکرده‌ است. نمونه واضح آن هم زمانی بود که شهردار تهران پس از دو ماه حضورش در شهرداری تهران و پس از تهیه گزارش‌های مفصلی از وضعیت خط ٧ متروی تهران که ناقص افتتاح شده بود، دستور توقف و اصلاح وضعیت این خط را صادر کرد. همان زمان شهردار تهران و معاون او، به‌دور از رفتار سیاسی، اعلام کردند می‌توانند در جلسه‌ای مشترک، دلایل و مستندات توقف موقت خط ٧ مترو را تشریح کنند و مدیریت قبلی شهر تهران نیز می‌تواند دلایل سیاسی‌بودن این اقدام را ارائه کند تا در نهایت مردم قضاوت کنند. معاون شهردار به‌طور رسمی به شهردار سابق تهران پیشنهاد مناظره داد، اما پاسخی داده نشد. حالا هم که شهرداری تهران پس از چند ماه یکی از اقدامات اصلاحی خود را (هرچند با انتقادات و محدودیت) کلید زده، جریان اصولگرا این سناریوی تخریبی را شروع کرده است. محسن پورسیدآقایی، معاون شهردار تهران، در واکنش به اظهارات مهدی چمران به‌عنوان یکی از کسانی که سال‌ها در مدیریت شهری تهران دخیل بوده است، توضیحاتی را با بیانی نسبتا تند از طریق معاونت خود مستقیما منتشر کرده است. او مهدی چمران را به‌عنوان فردی متدین خطاب قرار داده و گفته است: «انتظار می‌رفت تقوا به خرج دهند و لااقل بعد از سال‌ها جور‌و‌جفا در حق شهروندان تهران، طلبکار نباشند. اگر ایشان واقعا معتقدند طرح ترافیک قبلی خوب بوده و طرح ترافیک جدید خیانت است، داوطلبانه از ما بخواهند اعلام کنیم در دوره پیشین چند کارت شناور پنج‌میلیون‌تومانی را رایگان بین این و آن پخش کرده‌اند».
او ادامه داد: «خیانت را کسانی کرده‌اند که سال‌ها رانت دادند و از جیب مردم برای خود یارگیری کردند. ایشان ادعا کرده مردم از طرح قبلی راضی بوده‌اند؛ البته آنها که طرح ترافیک هدیه می‌گرفتند، باید هم راضی باشند، اما مردمی که برای ورود به محدوده باید روزانه ۴۰ هزار تومان می‌دادند، چطور؟ آنها مردم نبودند؟ شما که از جیب شهرداری به هزاران نفر طرح ترافیک رایگان می‌دادید و سهمیه‌ها را ۴٢ درصد افزایش دادید و هزینه آن را از مردمی که طرح روزانه می‌خریدند می‌گرفتید، دنبال کسب درآمد به هر قیمت بودید یا ما که این رقم را برای عموم مردم تا حدود نصف کاهش دادیم و در عوض محکم ایستادیم تا سهمیه‌داران سابق، بهای آسایش خود را از جیب سایر شهروندان نپردازند؟».
پورسیدآقایی افزود: «شما که برای کسب درآمد بیشتر به شیشه اتوبوس‌ها هم رحم نکردید و همه‌جا را تبلیغات چسباندید، به فکر درآمد بیشتر به هر قیمت بودید یا ما که با وجود ویرانه مالی به‌جا‌مانده از دوره جناب‌عالی، به خاطر احترام به نظر اکثریت مردم تصمیم گرفتیم این تبلیغات را حذف کنیم؟ جناب آقای چمران، شهر ما آن‌قدر مسئله دارد که اگر شبانه‌روز هم برای حل مشکلات مردم تلاش کنیم، باز کافی نیست. اگر کمک نمی‌کنید، لااقل برای این مردم و نمایندگانشان در مدیریت شهر حاشیه‌سازی نکنید».
علاوه‌بر معاون شهردار، محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در دوره چهارم و پنجم هم که نسبت به طرح جدید ترافیکی منتقد است، نسبت به حمله مهدی چمران به تصمیم شورای پنجم درخصوص طرح ترافیک جدید پایتخت واکنش داشت. او با اشاره به تصویب این طرح در شورای ترافیک شهر تهران تأکید کرد که این طرح نه‌تنها رویکرد درآمدزایی ندارد، بلکه با کاهش قابل‌توجه سهمیه‌هایی که در گذشته بی‌حساب‌وکتاب به افراد مختلف اختصاص می‌یافت، راه‌های رانت و سوءاستفاده را مسدود می‌کند.
او به انتقاد خود درباره روند بررسی این طرح اشاره کرد و گفت:‌ باوجود اینکه معتقدم این طرح باید بیشتر مورد بررسی محافل کارشناسی و ذی‌نفعان قرار می‌گرفت و سپس در شورای شهر مطرح می‌شد و این موضوع را چندبار در صحن شورا نیز تذکر دادم، اما باور دارم اساس این طرح منجر به فسادزدایی و رانت‌زدایی جدی می‌شود. طرح جدید ترافیک، درآمدزایی چندانی برای شهرداری نخواهد داشت، چراکه سقف مجوزهای ورود به طرح ترافیک کاهش یافته و برای ورود به محدوده طرح ترافیک نیز سقف تعیین شده است.
سالاری اولین مزیت طرح جدید ترافیک را عدالت اجتماعی خواند و گفت:‌ امکان دسترسی همه مردم متناسب با نیازشان به این محدوده ایجاد شده است و درعین‌حال آلودگی هوا کاهش می‌یابد و در همین راستا یکی از اساسی‌ترین کارها، ایجاد محدودیت برای خودروهای فرسوده و فاقد معاینه فنی است. همچنین نحوه تعیین عوارض برای ساعات پیک و غیرپیک تردد در محدوده و نیز ساعت ورود و خروج به آن به نحوی انجام شده که موجبات هدایت و راهبری سفرها را فراهم کرده است و نهایتا منجر به انضباط ترافیکی و کاهش آلودگی هوا می‌شود.
این عضو شورا و همکار سابق مهدی چمران با بیان اینکه رفع تبعیض‌ها به‌عنوان یکی از اهداف اصلی طرح جدید ترافیکی مدنظر است، خطاب به چمران گفت: بگویید طرح جدید ترافیک خیانت به شهروندان است یا تخصیص سهمیه‌های ویژه پرتعداد به افراد و گروه‌های خاص در طرح قدیم؟!
تهرام/ ۹۷۵۴**۱۶۲۵انتهای پیام /*