رشد ایران در علوم پزشکی ۱۱ برابر کشورهای منطقه استبه گزارش ایرنا، کمال حیدری در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته شهر اصفهان که درمصلای بزرگ امام خمینی (ره) این شهر برگزار شد ضمن تبریک روز پرستار افزود: اکنون یک پزشک به ازای هر یکهزار و۵۰۰ نفر در کشور وجود دارد ولی میزان پرستاران مرد در کشور کم است که باید این میزان افزایش یابد.
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب حداکثر ۲۵ درصد داروهای مورد نیاز در کشور ساخته می شد ادامه داد: خوشبختانه امروز ۹۷ درصد داروها در داخل کشور ساخته می شود و تنها سه درصد آن وارداتی است که با پیشرفت تکنولوژی در ایران این واردات روز به روز در حال کاهش است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور وجود دارد گفت: یکهزار و ۱۵۰ مرکز درمانی، ۴۸۰ خانه بهداشت و ۴۰ بیمارستان در تمام شهرستان های استان اصفهان وجود دارد.
وی بیان کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی امید به زندگی در ایران ۵۶ سال بود اما اکنون به ۷۳ سال افزایش یافته است.
حیدری همچنین اظهار کرد: در اوایل انقلاب به ازای هر هزار تولد در کشور ۱۳۰ مورد به فوت نوزاد می انجامید ولی در زمان حاضر این میزان به ۱۱٫۵ نفر در هر هزار تولد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه بیماری های واگیردار مانند کزار، دیفتری، سرخجه و سرخک در کشور ریشه کن شده است گفت: در طرح بسیج فلج اطفال پنج میلیون کودک در ۱۲ ساعت در کل کشور واکسیناسیون شدند که این کار در کشوری مانند ترکیه در طی ۱۰ ماه به طول انجامد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: متاسفانه میزان فشار خون از ۱۱ درصد افراد بالای ۲۵ سال اصفهان در سال ۸۹ به ۲۷ درصد در سال ۹۵ افزایش یافته است و دیابت نیز ۱۱ درصد است.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود دو برابر این میزان یعنی نزدیک به ۲۲ تا ۲۴ درصد افراد نیز در مرز دیابت قرار داشته باشند که این افراد نیز مبتلا به دیابت محسوب می شوند.
وی همچنین گفت: ۶۰ درصد افراد جامعه دچار اضافه وزن هستند و باید گفت که سلول های چربی افراد را مستعد فضارخون، سرطان، دیابت و سایر مشکلات می کند و هر یک کیلو اضافه وزن میزان احتمال ابتلا به این بیماری ها را ۱۰ درصد افزایش می دهد.
حیدری اضافه کرد: اگر اینگونه بیماری ها در کشور مدیریت نشود ۵ برابر افراد سالم باید برای این بیماران هزینه شود.
وی به شهروندان توصیه کرد: با توجه به وجود سامانه الکترونیک بهداشتی در همه مراکز بهداشت و درمانی کشور، افراد برای چکاب به مراکز بهداشتی مراجعه و از سلامتی خود مراقبت کنند.
نمازعبادی سیاسی جمعه این هفته اصفهان قرار بود به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی میردامادی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان و امام جمعه موقت اصفهان در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) اقامه شود که به دلیل کسالت جسمی ایشان به امامت آیت الله سید ابوالحسن مهدوی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان و امام جمعه موقت اصفهان اقامه شد.
میلاد حضرت زینب (س) در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان هفته روز پرستار نامگذاری شده است.
ت/۷۱۳۵ ** خبرنگار: فرزانه سادات مدنیون * انتشار:سلطانمرادیانتهای پیام /*