شریان های حیاتی تهران ناایمن است/ ضرورت تقویت امداد هوایی در پایتختبه گزارش ایرنا، محمدعلی نجفی روز یکشنبه در سی و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با ارائه گزارشی از وضعیت ستاد مدیریت بحران شهر افزود: شرکت گاز نیز قول مساعد داده که سال ۹۷ شبکه گازرسانی شهر تهران در صورت بروز زلزله، سریعا قطع شود.
وی اظهار کرد: برای قطع جریان برق شهر تهران نیز احتیاج به سیستم جایگزین داریم که باید این موضوع مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
وی با اشاره به وجود ۵ سامانه هشدار زود هنگام زلزله در شهر تهران، گفت: شهر تهران نیازمند ۵۰ سامانه هشدار زلزله است.
به گفته وی، ۵ سامانه موجود مربوط به گسل مشا در شمال تهران است، اما زلزله های اخیر تهران مربوط به این گسل نبودند.
شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه امداد رسانی هوایی در پایتخت تقریبا صفر است، افزود: وزارت بهداشت به تازگی تعدادی بالگرد برای استفاده در امداد هوایی خریداری کرده است.

* طراحی اپلیکیشن بحران در تهران
شهردار تهران با اشاره به استفاده کشورهای پیشرفته از سیستم های هوشمند ارتباطی در هنگام وقوع زلزله گفت: سیستم هوشمند وضعیت اعلام خطر هنگام وقوع زلزله در تهران وجود ندارد و برهمین اساس اپلیکیشنی در این خصوص باید طراحی و بر روی موبایل شهروندان نصب شود.
وی اظهار کرد: شهرداری تهران باید سیستم بی سیم مستقل داشته باشد که باید با تایید وزارت ارتباطات عملیاتی شود که مشغول رایزنی با این وزارتخانه هستیم.
نجفی همچنین خواستار ایجاد کارگروه ملی زلزله به ریاست معاون اول رییس جمهوری شد.
به گفته وی، این کارگروه در دولت اصلاحات اجرا شد و ریاست آن برعهده دکتر عارف بود.
وی با تاکید بر مدیریت محلی در زمان بحران نیز گفت: شبکه همکاری با سازمان های غیردولتی محلی باید جدی گرفته شود و در این خصوص سازمان های مردم نهاد باید فعال شوند.

* اجرای مانور زلزله طی ۳ ماه آینده در تهران
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای مانور بحران زلزله طی ۳ ماه آینده در پایتخت خبر داد و گفت:قرار بود این مانور در یک ساعت معین و در تمامی مناطق شهر تهران اجرا شود که با شرایط فعلی، امکان پذیر نیست.
وی همچنین با اشاره به برگزاری ۳ جلسه رسمی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران در روزهای اخیر، افزود: این شورا جلسات غیررسمی نیز داشته است.
به گفته نجفی، در مجموع شورای هماهنگی بحران شهر تهران ۲۵ جلسه رسمی و غیررسمی داشته که در آخرین جلسه شورا مقرر شد وضعیت شهر تهران از حالت قرمز به زرد تغییر پیدا کند.
شهردار تهران در ادامه با انتقاد از برخی اخبار کذب منتشر شده در خصوص زلزله، گفت: در شرایط بحران، اطلاع رسانی باید منسجم و از یک کانال رسمی و مشخص انجام شود.
نجفی گفت: پس از وقوع زلزله اخیر در شهر تهران، ۲ هزار و ۲۳۶ بوستان شهر برای اسکان موقت و اضطراری شهروندان آماده شد.
وی تصریح کرد: تهیه و انتشار نقشه اماکن امن محلات شهر تهران نیز از دیگر اقدامات خوب شهرداری در زمینه مدیریت بحران است.
* برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: مهدی مقدر – انتشار: محسن فتاحی
تهرام/۹۳۴۳**۱۶۲۵انتهای پیام /*