به گزارش ایسنا، در حالی که نخستین روزهای سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی شده بود مدیریت شهری برنامه‌های مربوط به برگزاری مراسم نوروزگاه و نمایشگاه عطریاس و پر کردن اوقات فراغت شهروندان را پیش ببرد و در این مسیر هم شهرداری تهران و هم استانداری تهران برنامه‌هایی را در سطح شهر و استان تهران طراحی کرده بودند اما از روز سوم اجرای برنامه‌های نوروزی، اوضاع به گونه دیگری رقم خورد و بحران سیل کشور را فرا گرفت.در این شرایط وظایفی برای استانداری تهران به عنوان استان معین در سیل گلستان توسط دولت تعیین شد و شهرداری تهران نیز با تعطیلی برنامه‌های نوروزی داوطلبانه به کمک و یاری هموطنان سیل زده کشور شتافت.

در همین راستا پیروز حناچی – شهردار تهران – از آمادگی شهرداری پایتخت برای کمک به سیل‌زدگان گلستان خبر داد و نخستین کاروان امدادی شهرداری تهران عازم مناطق سیل‌زده استان گلستان شد و نیروهای شهرداری تا پایان بحران، مردم سیل‌زده را تنها نگذاشتند.

شهرداری تهران در ادامه برای خدمت‌رسانی بهتر و شایسته‌تر به هموطنان سیل‌زده لایحه دو فوریتی کمک به مناطق سیل‌زده را به شورای شهر تهران ارسال کرد که مورد موافقت همه اعضای شورا قرار گرفت. در حقیقت برای تقویت اقدامات شهرداری تهران در مناطق سیل‌زده و در پهنه‌هایی که وزارت کشور به شهرداری تهران در مناطق سیل زده محول کرده بود، نیازمند مجوز شورای شهر تهران بود که پیروز حناچی به این منظورلایحه‌ای را به شورای شهر تهران ارسال کرد.

در کنار کمک به شهروندان سیل زده کشور، بارش‌های شدید، شهر تهران را نیز مورد تهدید قرار داده بود. در همین راستا باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از سیلاب در تهران توسط مدیریت شهری اتخاذ می‌شد که معاونت خدمات شهری شهرداری تهران دست به کار شد و یزدانی – معاون شهردار – از استقرار ۱۰ ایستگاه خدمات شهری همزمان با احتمال وقوع سیل در پایتخت خبر داده و عنوان کرده بود: در تهران بیش از ۵۰۰ کیلومتر کانال و مسیل ‌و بالغ بر۱۰ هزار کیلومتر شبکه فرعی شامل اَنهار داریم که تمامی این‌ها در گذشته به طور کامل لایروبی و آماده شده‌اند.

از سوی دیگر استانداری تهران که مسئولیت کمک به مردم سیل‌زده گلستان را به عنوان استان معین برعهده داشت، اقدامات خود را برای کمک رسانی در بخش‌های مختلف آغاز کرد و انوشیروان محسنی بندپی – استاندار تهران – تیم‌های تخصصی به استان‌های گلستان و مازندران اعزام و اعلام کرد که پس از نیازسنجی، اقدامات بعدی در خصوص ارسال کمک‌های مورد نیاز از جمله ارسال آب معدنی و سایر اقلام به مناطق سیل زده صورت خواهد گرفت.

وقوع سیل در برخی استان‌های کشور و بارش‌های شدید در نخستین ماه سال ۱۳۹۸ باعث شد بسیاری از فعالیت‌های مجموعه مدیریت شهری به این امر معطوف شود و سایر برنامه‌های تفریحی ایام عید نیز به احترام مردم سیل زده کشور در تهران تعطیل شدند.ر در انتهای فروردین ماه نیز تعدادی از اعضای شورای شهر تهران از جمله محسن هاشمی – رییس شورای شهر تهران – برای نظارت بر اقدامات مجموعه مدیریت شهری در استان‌های سیل‌زده از مناطق سیل‌زده استان خوزستان بازدید کردند.

دومین ماه سال برای حوزه مدیریت شهری با موضوع برگزاری نمایشگاه کتاب و بررسی لایحه ی برج باغ ها آغاز شد. شهرداری تهران در نخستین روزهای اردیبهشت تمهیدات خود برای برگزاری نمایشگاه کتاب را اعلام کرد و بهاره آروین، رئیس کمیته شفافیت شورای
شهرتهران از انتشار اطلاعات برج باغ ها، از سال ۹۲ تاکنون برروی سامانه شفافیت خبرداد. در انتهای اردیبهشت ماه نیز بررسی برنامه پنج ساله سوم شهر تهران در دستور کار شورای شهر تهران برای بررسی و تصویب قرار گرفت.

یکی از موضوعات مهمی که در سومین ماه سال ۱۳۹۸ در حوزه عمرانی در تهران مورد توجه قرار گرفت برچیده شدن پل گیشا و ساخت زیرگذر در این محدوده بود؛ پلی که برای حدود چهار دهه مهمان تهران بوده و حالا آن طور که مسئولان شهری می‌گویند باید چند ماهی با آن خداحافظی کنند و بعد مجدداً بر سر جایش می‌نشیند، اما با شکل و شمایلی جدید.

حواشی ایجاد شده در ساماندهی سگ های بلاصاحب در سومین ماه سال ۱۳۹۸ گریبان شهرداری را گرفت و تعدادی از حامیان حیوانات به برخورد شهرداری و احتمال سگ کشی توسط شهرداری تهران در مقابل ساختمان شهرداری تجمع و اعتراض کردند؛ در همین راستا تحصیلی، مدیرعامل وقت شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از راه اندازی سامانه کنترل سگ‌های بلاصاحب در شهر تهران خبر داده و افزوده بود: یک سگ بعد از عقیم‌سازی دو هفته در نقاهتگاه می‌ماند و پس از دریافت آنتی بیوتیک و دارو در طبیعت رها می‌شود.

در ابتدای تیرماه سال قبل بود که موضوع برگزاری انتخابات شورایاری ها در شورای شهر تهران کلید خورد. در برگزاری این انتخابات مخالفت های بسیاری وجود داشت، از جمله سازمان بازرسی کل کشور که برگزاری این انتخابات را غیرقانونی خوانده و تاکید کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انتخاباتی به نام شورایاری ها وجود ندارد؛ اما همچنان شورا بر برگزاری این انتخابات اصرار داشت. محمدی، دبیر ستاد اطلاع رسانی شورایاری ها از همکاری دولت و وزارت کشور در برگزاری انتخابات شورایاری ها خبر داد و نهایتا مقرر شد این انتخابات ۴ مردادماه برگزار شود.
نهایتا انتخابات شورایاری ها در تهران در ۴ مرداد با شرکت حضور ۵٠٩ هزار و ١٠٨ نفر از تهرانی ها برگزار شد؛ در این انتخابات سه منطقه‌ای که بیشترین مشارکت را داشتند شامل مناطق ۴، ١۵ و ۵ بودند و محلات گلشن، نعمت‌آباد، شکوفه، تهرانپارس غربی و عبدل‌آباد نیز بیشترین مشارکت را داشتند.

در مردادماه و در ادامه توسعه دوچرخه سواری توسط شهردار تهران و معاونانش، توسعه ایستگاه های دوچرخه در دستور کار قرار گرفت؛ حناچی شهردار تهران در همین رابطه عنوان کرد: آمارها حاکی از این است که در تهران مشکلاتی همچون چاقی، فشار خون، دیابت و افزایش ذرات معلق آلوده در هوا رو به افزایش است، بنابراین نگاه ما به حمل‌ونقل با دوچرخه به جهت حفظ سلامت است و نگاه جنسیتی در این باره مطرح نیست.
در شهریورماه سال ۱۳۹۸ همزمان با هفته دولت و افتتاح پروژه های مدیریت شهری در سطح استان و شهر تهران و با نزدیکی به بازگشایی مدارس افتتاح خطوط و ایستگاه های مترو مدنظر شهرداری تهران قرار گرفت به شکلی که حناچی شهردار تهران به مردم قول داد که هر ماه یک ایستگاه مترو افتتاح کنند. همچنین ۸.۵ کیلومتر از نیمه شرقی خط ۷ مترو تهران در همین ماه به بهره برداری رسید.

در انتهای شهریورماه بار دیگر شهرداری تهران درگیر حواشی دیگری در ارتباط با حذف عنوان شهید از تابلوهای شهر تهران مواجه شد؛ در حقیقت تهران در سال‌های دفاع مقدس بیش از ۳۳ هزار شهید، تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است و بیش از ۵۱ درصد خیابان‌ها و کوچه‌ها در سراسر پایتخت به نام شهدای عزیز، مزین و متبرک شده است. موضوعی که با واکنش شهرداری و شورا مواجه شد و نام خیابان های تغییرکرده به حالت قبلی برگشت، به طوریکه شهردار تهران در این باره اظهار می کند: فکر نمی‌کردم روزی مجبور شوم ارادتم به شهدا و امام شهدا را به زبان بیاورم.

اربعین، بزرگترین راهپیمایی شیعیان جهان در روزهای پایانی مهرماه یکی از بزرگترین ماموریت های شهرداری و استانداری تهران است که هریک در شهرهای مختلف کشور عراق مأموریت هایی برای ارائه خدمات به زوار امام حسین(ع) بر عهده دارند. این اقدامات برای شهرداری تهران با موافقت اعضای شورای شهر با یک فوریت پیشنهاد شهرداری برای هزینه کرد ۱۰ میلیارد تومان در مراسم پیاده روی اربعین آغاز شد و شهردار تهران هم در جمع خدام‌الحسین اعزامی از شهرداری تهران به نجف یادآور می شود که خدمت به زوار اربعین اباعبدالله‌الحسین (ع) هرچقدر گمنامانه‌تر انجام شود، بهتر است.

آبان ماه برای مجموعه مدیریت شهری و استانداری تهران روزهای پرکار و سختی بود و سهمیه بندی بنزین در کشور و آلودگی شدید هوا مشکلاتی را ایجاد کرد.آلودگی هوا و به طبع آن تعطیلی مکرر مدارس می طلبید تا گام های بلندی در راستای مقابله با آلودگی هوا توسط مدیریت شهری برداشته شود. در همین راستا پورسید آقایی در ماه های آخر تصدی خود در معاونت حمل و نقل شهرداری تهران، از تامین ۱۰ هزار دستگاه تاکسی از سوی شرکت ایران خودرو تا پایان سال جاری نوید می دهد و آن را انقلابی بزرگ در نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی کشور می داند.

درآذر و دیماه سال ۱۳۹۸ علاوه بر ادامه آلودگی هوا، بوی نامطبوع تهران بار دیگر و پس از یک سال به حاشیه جدیدی برای مدیریت شهری و استانداری تهران تبدیل شد، موضوعی که درآخر نیز منشاء دقیقی برای آن علی رغم همه بررسی ها معرفی نشد؛ مسئولین استانداری تهران بارها از تشکیل جلسه بررسی منشاء این بوی نامطبوع و اعلام احتمال منشاء آن و معرفی موارد مختلف خبر دادند، به طوریکه شینا انصاری، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در خصوص انتشار بوی نامطبوع می گوید: احتمالا گوگرد منشاء این بوی نامطبوع است و خوشبختانه دستگاه‌های پایش گازها در اختیار ما قرار گرفته است. برهمین اساس پس از اخذ گزارش‌های انتشار بوی نامطبوع، دو تیم در مناطق ۶ و ۷ مشغول نمونه‌برداری شدند و این نمونه برداری‌ها در مناطق مختلف انجام شدند تا بتوانند به نتیجه قطعی در خصوص کانون و منشاء این بوی نامطبوع برسند.

در بهمن ماه شهرداری تهران در حوزه عمرانی دست به افتتاح زیرگذر استاد معین زد که با اعتراض برخی شهروندان آن محدوده به دلیل بهره برداری یک طرفه این زیرگذر مواجه شد که بعدا شهردار تهران به این اعتراض شهروندان پاسخ داد.

اما اسفندماه ۹۸ سخت ترین و پرکارترین ماه سال گذشته برای مجموعه مدیریت شهری و استانداری تهران بود، ماهی که سختی سال ۱۳۹۸ را دوچندان کرد. ماهی که قرار بود با بررسی بودجه سال آینده برای شهرداری و شورای شهر تهران و مجموعه استانداری تهران پر کار باشد، اما با شیوع ناخوانده کرونا ویروس سخت تر و همراه با استرس شد. در شرایطی که به مانند هرسال باید شهرداری نسبت به ایجاد شور و نشاط بهاری و ایام عید اقدام می کرد و ساماندهی بازارهای دستفروشان و زیباسازی معابر برای نوروز را انجام می داد مجبور به نصب بنرها برای درخواست در خانه ماندن شهروندان شد. در حقیقت شهرداری در این مقطع ضدعفونی شهر را در دستور کار خود قرار داد.

در حالی که شیوع کرونا در کشور اعلام شد؛ با توجه به حساسیت بررسی بودجه سال آینده شهرداری تهران، شورا در همین روزها با تشکیل جلسه، بودجه را بررسی کرد و در کناراین اقدام، بر ضدعفونی و گندزدایی معابر و وسایل حمل و نقل عمومی توسط شهرداری تهران نظارت کرد و حتی بودجه ای برای مقابله با کرونا در نظر گرفت. استانداری تهران نیز در راستای تحقق تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و ستاد مقابله با کرونای استان تهران نسبت به دورکاری و ساعات کاری در استان تهران تصمیماتی را اتخاذ کرد و مدیریت شهری سال جدید را با ادامه تمهیدات مقابله ای با کرونا آغاز کردند.
انتهای پیام

پاسخی بگذارید