به گزارش ایسنا، عصر امروز در اختتامیه جایزه «خشت طلایی» پیام آنونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد قرائت شد که به مناسبت روز شهرها صادر شده بود.

در این پیام آمده است:  امروزه بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و تخمین زده می‌شود که تا پایان سال 2050 این جمعیت افزایش یابد و هنوز بسیاری از سازه‌هایی که برای اسکان و ارائه‌ی خدمت به این جمعیت شهرنشین رو به افزایش نیاز است، ساخته نشده و حتی ساخت شهرهای جدید دیگری نیز مورد نیاز خواهد بود که این امر فرصت‌های بسیاری را برای ایجاد راه‌حل‌های کارآمد در خصوص موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی فراهم آورده و راه‌های جدیدی را به سمت آینده‌ای پایدارتر به روی ما می‌گشاید.

وی در این پیام نوشت: شهرها بیش از دو سوم انرژی جهان را مصرف می‌کنند و تولیدکننده بیش از 70 درصد گازهای گلخانه‌ای هستند. تصمیماتی که در دهه‌های آینده در رابطه با زیرساخت‌های شهری گرفته می‌شود، تاثیرگذارترین تصمیمات بر نمودار تولید گازهای گلخانه‌ای خواهد بود و بدون شک شهرها، تعیین‌کننده موفقیت یا شکست ما در برابر کنترل تغییرات اقلیمی خواهند بود.

گوترش نوشت‌: شهرها علاوه بر تاثیری که بر ردپای اکولوژیکی خواهند داشت، بیش از 80 درصد تولید خام محصولات داخلی در جهان را برعهده دارند، مرکز آموزش، کارآفرینی و قطب‌هایی از خلاقیت هستند که غالبا جوانان در راس آن قرار دارند.

وی نوشت: بسیاری از راه‌هایی که برای حرکت به سوی آینده پایدار و کم‌کربن وجود دارد از حمل و نقل عمومی برقی گرفته تا استفاده از انرژی تجدیدپذیر و مدیریت بهینه پسماند، هم‌اکنون در دسترس قرار دارند و شهرها در نقاط مختلف دنیا در حال تبدیل آنها به واقعیت هستند، اما ما نیاز داریم تا این موضوع را به یک هنجار تبدیل کنیم و اکنون زمان یک اقدام جسورانه است و در روز جهانی شهرها بیایید متعهد شویم تا نوآوری‌ها را در راه تضمین زندگی بهتر برای نسل‌های آینده به کار گیریم و مسیری را به توسعه شهری پایدار و فراگیر انتخاب کنیم که به سود همگان باشد.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید