به گزارش خبرنگار ایرنا، آیین بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سرلشکر پاسدار شهید حاج حسین همدانی شامگاه امشب (پنجشنبه) با عنوان «حبیب حرم» برگزار شد.
در این مراسم که در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد، جمعی از مقامات لشگری و کشوری و خانواده معظم شهید همدانی حضور داشتند.
سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این مراسم در سخنانی گفت: شهید همدانی از سابقون رزمندگان دفاع مقدس و انقلاب اسلامی هستند.
وی تصریح کرد: شهید همدانی از دورانی که خود را شناخت در راه اسلام و انقلاب حرکت کرده و هیچگاه لحظه ای را به فکر آسایش و دوری از سختی نبود و در نهایت اجر این تلاش را با شهادت در راه خدا دریافت کرد.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید براینکه، خیلی عجیب است که تنها اندکی بیش از دو هفته از نوشتن وصیت نامه این شهید بزرگوار تا زمان شهادت ایشان فاصله است، گفت: ملاحظه و مطالعه وصیت نامه شهید همدانی نشان می دهد که این شهید دریایی از معارف را در سینه خود دارد و آنچه که از قلم او تراویده و اینجا نوشته شده شمه ای از آنی است که در سینه و ذهن او اندوخته شده است.
سرلشکر باقری در ادامه خواندن وصیت نامه شهدا را به مخاطبان توصیه کرد و افزود: وصیتنامه شهید همدانی ویژه و خاص بود که باید بارها آن را خواند و معارف را از درون آن اندوخت. نگاهی به زندگی این شهید نشان می‌دهد در هر برهه از زمان با بصیرت بالا بهترین و سخت‌ترین ماموریت‌ها را انتخاب کرده و با جدیت بدون تردید آن را دنبال کرده و توانسته اثرگذار و پیروز و سربلند از آن صحنه به صحنه دیگر حرکت کند.
وی ادامه داد: شهید همدانی از ابتدا همراه روحانیت بوده و در کنار شهید مدنی، درس اخلاق گرفته و مشی اسلام و انقلاب آموخته و در کنار آیت‌الله نوری همدانی و سایر علمای بزرگ بوده و تلاش کرده در این مسیر حرکت کند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید براینکه تربیت اسلامی و قرآنی در این شهید موج می‌زند، خاطرنشان کرد: شهید همدانی از ابتدای شکل‌گیری شکوفه‌های انقلاب اسلامی در همدان و در ارتباط با قم و تهران، برای دریافت مفاهیم امام امت و پیدا کردن اعلامیه و رساندن آن به همدان و کشاندن تبلیغ و به میدان آوردن جوانان برای پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کرد.
سرلشکر باقری در ادامه با اشاره به رویکرد شهید همدانی در ابتدای انقلاب اسلامی افزود: با پیروزی انقلاب، این شهید بلافاصله درک کرد، انقلاب با خطر همراه است و باید زندگی عادی را کنار گذاشته و وارد سپاه شود، لذا او از موسسین سپاه همدان است و جسم و جان جوانان را آموزش داده است. شهید همدانی همچنین نقش اساسی در خنثی کردن کودتای شهید نوژه و امنیت کردستان و آزادسازی گردن صلوات‌آباد سنندج در کنار شهید صیاد شیرازی داشت که اینها جزو افتخارات این شهید بزرگوار می باشد.
او ادامه داد: فرماندهی در جبهه گیلانغرب و سرپل ذهاب و حفظ سرپل ذهاب از تصرف در کنار ارتش و سایر واحدها در کارنامه او است. همچنین انتقال رزمندگان از کردستان به منطقه جنوب، قبل از عملیات فتح‌المبین به همراه شهید همت و متوسلیان و نقش اساسی در عملیات‌های بیت‌المقدس و فتح‌المبین نیز بخشی از کارنامه این شهید بزرگوار می باشد.
سرلشکر باقری با بیان اینکه ایجاد سازمانی که در ارتش‌های دنیا سال‌ها زمان می‌برد و امکانات زیادی لازم دارد، از افتخارات شهید همدانی است، گفت: شهید همدانی چه خوش درخشید و چه عملیات‌های بی‌نقصی را به نتیجه رساند. فرماندهی لشکرها و یگان‌های متعدد و فرمانده عالی‌ترین واحد‌های رسمی نقش تاثیرگذار این شهید است. فرماندهی سپاه همدان و برخورد با منافقین در عملیات مرصاد از جمله اقدامات او است و فهرست اقدامات این شهید در دفاع مقدس خود یک کتاب می باشد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه شهید همدانی سخت‌ترین مسئولیت‌ها را در سپاه و نیروی مقاومت بسیج برعهده گرفت، یادآور شد: شهید همدانی نهایتا در مقابله با فتنه 88 نقش بی‌بدیلی داشت و در آخر، در روزهایی که بیش از 60 سال سن دارد و افرادی در این سن به فکر استراحت و آرامش هستند، تازه به فکر رفتن به سوریه و دفاع از حرم ال الله می‌افتد.
او ادامه داد: این شهید بزرگوار همواره به پشت جبهه دشمن نگاه می‌کرد و معتقد بود که درست است که ما با داعش و نفاق درگیریم اما پشت این جبهه دشمن صهیونیستی است. شهید همدانی و هم‌رزمان او دشمن را گم نمی‌کنند؛ هرچه اتفاق می‌افتد اینها عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی‌ای هستند که دست بالاتر آنها را هدایت می‌کنند.
سرلشکر باقری با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی و ایالات متحده در ایجاد داعش و حمایت از آن گفت: شهید همدانی در آن زمان درک کرد که اگر جبهه مقاومت شکل نگیرد و شکست بخورد، آنگاه سنگرها و خاکریزها یکی یکی فرو می‌ریزد و ام‌القرای جهان اسلام به خطر می‌افتد. نابودی داعش و جبهه‌النصره در سوریه و حفظ حکومت سوریه از اهداف شهید همدانی بود.
وی با تاکید بر اینکه اصل مقاومت و جمهوری اسلامی در جبهه مقاومت است، ادامه داد: اگر مقام معظم رهبری می‌فرمایند که بیست و چند سال تا نابودی رژیم پوشالی نمانده است، نگاهشان به جبهه مقاومت و رزمندگان آن و جوش و خروش‌هایی است که در منطقه سوریه، لبنان، عراق، بحرین و مرزهای ما اتفاق می‌افتد. این‌ها دست به دست هم می‌دهند و آن تار عنکبوت سست و بی‌پایه را سست‌تر از قبل می‌کنند.
سرلشکر باقری گفت: شهید همدانی در سال 90 که شرایط خاصی در سوریه وجود داشت به آنجا رفت، در چنین شرایطی که بسیار سخت بود و از طرف دیگر در عراق هم صحنه دیگری باز شد شهید همدانی به آنجا نیز رفت و با الگو برداری از بسیج نیروهای مردمی وارد این مساله شد تا مردم شیعه، سنی، مسلمان و غیر مسلمان را آموزش دهند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: اگر چنین توان و نیروهای مردمی ایجاد نشده بود حتما به لحاظ مادی سوریه سقوط کرده بود. سردار سلیمانی و شهید همدانی و دیگر فرماندهان مستشار ایران با سازماندهی نیروهای انقلاب اسلامی از کشورهای مختلف کاری کردند که ورق برگشت و مناطق اشغال شده آرام آرام باز پس گرفته شد.
وی ادامه داد: نفوذ کلام شهید همدانی در میان مردم سوریه کار را خیلی راحت‌تر کرد چرا که نگاه سوری‌ها به فرماندهان ایرانی نگاه به چشم یک خارجی نیست بلکه به عنوان فرشته و یک موجود مقدس است که هر چه می‌گویند مقدس بوده و باید به آن عمل کرد؛ چرا که فرماندهان ایرانی بدون چشم داشت آنجا هستند.
سردار باقری در ادامه افزود: مساله شمال عراق، مساله ای نیست که در این برهه مطرح شود که دشمنان بیایند طراحی و مساله همه پرسی کردستان را علم و احساسات آنها را تحریک کنند. مردم کردستان با استقلال می خواهند به چه چیزی برسند که الان ندارند؟ انتخاباتی که در این منطقه برگزار شد نه ناظر و نه بازرسی داشت و هر آماری که خواستند بیان کردند، این اتفاق می تواند منطقه را برای 10 سال یا بیشتر به آشوب بکشد.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: آن‌ها زمانی که مشاهده کردند عراقی‌ها با حکم مرجعیت خود به میدان آمده‌اند و با همکاری حشدالشعبی و نیروهای مردمی توانستند داعش و تکفیری‌ها را شکست دهند، این گونه امروز این مسئله جدید را در عراق مطرح کردند.
سرلشکر باقری ادامه داد: از شهادت شهید همدانی‌ها و حوادث اخیر این درس را می‌گیریم که همه آن‌هایی که دلشان برای انقلاب و نظام می‌سوزد، باید در صحنه باشند و با هوشیاری و نگرانی، مراقبت کنند و بدانند که خوابیدن ما به معنای خوابیدن دشمن نیست و چنانچه بخوابیم دشمنان بیدار خواهند بود. باید همیشه بیدار و هوشیار باشیم چرا که تهدیدات به طور مکرر و متنوع در حال طراحی است و هر کدام از آن‌ها یک به یک و حتی همزمان علیه انقلاب و جبهه مقاومت شکل خواهند گرفت.
وی با تاکید بر اینکه حضور در جبهه مقاومت سن و سال نمی‌شناسد و بهانه و طلبکاری در پی ندارد، افزود: همه باید به عنوان یک سرباز و رزمنده در اطاعت از رهبری در این مسیر الهی گام برداریم.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: یکی از درس هایی که شهادت سردار همدانی آموخت این است که شهادت همدانی‌ها؛ باعث رویش‌های مکرری می‌شود و حججی و سایر شهدای مدافع حرم و همچنین جوانان شهید راه هسته‌ای این موضوع را نشان می‌دهد. این خون‌ها ثمر دارد و همزمان با ریخته شدن خون هر شهیدی، صدها حججی از آن می‌روید.
سرلشکر باقری همچنین با اشاره به شهادت فرماندهان سپاه محمدرسول الله تهران طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تاکنون سپاه محمدرسول‌الله ۱۰ فرمانده به خود دیده‌اند که هفت تن از آنها تاکنون به شهادت رسیده‌اند. همه تهرانی‌ها باید به داشتن چنین سپاهی افتخار کنند. در ایران بر خلاف سایر کشورهای دنیا، در ارتش و بویژه سپاه این فرماندهان بودند که جلو رفتند و سایرین را فراخواندند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح همچنین در این مراسم به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس و همراهی با سردار همدانی پرداخت و افزود: در سال ۶۶ فرماندهی جنگ برای تصمیم‌گیری در منطقه غرب، تصمیم به اعزام یک تیم شناسایی به مناطق شمال عراق از جمله سلیمانیه گرفت. بر خلاف آنچه که برخی درباره جنگ و تصمیم‌گیری نسبت به اعزام نیروها به مناطق جنگی و عدم حضور فرماندهان در این مناطق مطرح می‌کنند، مسئولانی از قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان عالی‌ترین قرارگاه جنگ به مدت ۲۰ روز در عمق عراق عملیات شناسایی انجام دادند.
وی تصریح کرد: در آن ۲۰ روز ما به همراه سردار همدانی وارد خاک عراق شدیم و جبهه‌های مختلف آن منطقه را شناسایی کردیم و به کشور بازگشتیم. پس از بازگشت به کشور نیز گزارش‌های لازم را به فرماندهی جنگ و سپاه ارائه کردیم. اما آنچه که در این ۲۰ روز مشاهده کردم، فداکاری، ایثار، ایمان، اخلاص و خستگی‌ناپذیری و همچنین وظیفه‌شناسی سردار همدانی بود.
به گزارش ایرنا، شهید حاج حسین همدانی از اعضا و بنیانگذاران سپاه همدان و کردستان بود و از سال ۱۳۵۹ در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شرکت داشت. وی همچنین از فرماندهان منطقه عملیاتی «بازی دراز» در جبههٔ کرمانشاه بود و بعدها مدتی فرمانده لشکر انصار الحسین همدان شد. همدانی همچنین جانشین قرارگاه امام حسین (ع) و مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و همچنین فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص) تهران بزرگ بوده است.
سرلشکر همدانی ارشدترین مقام سپاه پاسداران است که به دلیل هدایت و فرماندهی موفق لشکرهای تحت امر او در دوران دفاع مقدس مفتخر به دریافت دو نشان فتح از دستان مقام معظم رهبری مدظله العالی و فرمانده معظم کل قوا شده است.
وی همچنین در حفظ و حراست از حرم مطهر حضرت زینب (س) و کمک و تقویت جبهه مقاومت اسلامی در جنگ تروریستی سوریه نقش به سزایی ایفا نمود و سرانجام در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۹۴ حین انجام ماموریت‌ مستشاری و مشاوره نیروهای ارتش سوریه در حومه شهر حلب به دست تروریست‌های داعشی به شهادت رسید.
شبد**1953**1379 **
خبرنگار مرتضی شحنه** انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید