به گزارش ایرنا، منطقه عمومی حاج عمران از زمان عملیات «والفجر 2» و تصرف ارتفاعات حساس منطقه توسط رزمندگان ایران، همیشه مورد توجه نیروهای عراقی بوده و هر چند وقت یکبار عملیاتی برای اشغال این ارتفاعات از طرفین صورت می پذیرفت.
حاج عمران شهری در استان اربیل در منطقه کردستان عراق می‌باشد، این شهر در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده است و هنگام جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در سال 1362 پس از عملیات والفجر 2 این شهر برای مدتی به تصرف رزمندگان ایرانی و نیروهای کرد مسلمان درآمد.
این شهر در فاصله 180 کیلومتری شمالشرقی از شهر اربیل و 20 کیلومتری شرق چومان قرار گرفته شده است.
حاج عمران در موقعیتی سوق الجیشی واقع شده؛ بدین ترتیب که از شمال به ارتفاعات چنارستان و کلاشین، از جنوب به ارتفاعات بسیار مرتفع سکران و کدو و از شرق به ارتفاعات تمرچین و شهر مرزی پیرانشهر، و از غرب به تنگه دربند و شهر چومان مصطفی عراق، محدود می شود.

** رزمندگان ارتش خط شکن عملیات نصر 9
تقریباً آخرین فعالیت های انجام شده در این منطقه به انجام عملیات نصر 9 برمی گردد که لشکر 64 ارومیه از نیروی زمینی ارتش با 4 گردان به همراهی یک گردان از تیپ 25 تکاور با آگاهی از حضور منافقین در کنار یگانهای عراقی طرحی را آماده ساختند تا با اجرای آن بتوانند تپه شهداء را مجدداً تصرف نمایند.
این عملیات سه روز به طول انجامید و در سوم آذرماه به پایان رسید.
به نقل از کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی (سازمان ایثارگران ارتش) ، تپه شهداء در یورش اولیه به تصرف نیروهای خودی درآمد ولی پاتک های بسیار سنگین عراق و خستگی شدید نیروهای خودی موجب شد مواضع بدست آمده دوباره توسط عراق اشغال شود.
در این عملیات دشمن به دلیل کوهستانی بودن منطقه نتوانست از امکانات زرهی خود استفاده کند و ناچار شد با به جای گذاشتن بیش از چهار هزار کشته و زخمی و 100 اسیر، عقب نشینی کند.
3دستگاه تانک و نفربر ،19 عراده توپ، 10قبضه خمپاره انداز، 60 دستگاه خودرو و بیش از 450 قبضه انواع سلاحهای سبک به همراه 6 انبار مهمات از عراق منهدم گردید.
تعداد زیادی جنگ افزار سبک و سنگین و وسایل مخابراتی و مقادیر فراوانی از انواع مهمات به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

** مناطق و ارتفاعات آزاد شده
در این عملیات ارتفاعات 2080، 2060 ، 1985 و 980 درمنطقه عمومی حاج عمران آزاد شد.
پس از این عملیات، موقعیت رزمندگان با دفع پاتک‌های دشمن تثبیت شد و با حضور بر ارتفاعات منطقه، بر قسمت وسیعی از خاک عراق مسلط شد.
در ادامه این عملیات، با سرکوب تحرکات بعدی دشمن و تحمیل ضربات مجدد به آن‌ها، تعداد دیگری از نیروهای دشمن به اسارت درآمدند و قدرت پاتک از دشمن سلب شد. بدین ترتیب، تپه شهدا نیز از وجود دشمن بعث پاکسازی شد.

** عملیاتهای رزمندگان اسلام در آذرماه دوران دفاع مقدس
ماه آذر نیز همانند ماههای دیگر در سالهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حوادثی را پشت سر گذراند که شاید مهمترین آنها را بتوان در جبهه های نبرد حق علیه باطل دنبال کرد.
عملیات های غرور آفرین «نصر9»، «هوایی مروارید»، «طریق القدس»، «سه راهی آبادان»، «مطالع الفجر»، و «سید صادق» در آذرماه هشت سال دوران دفاع مقدس توسط رزمندگان اسلام و یگانهای ارتش و سپاه انجام شده است .
اجتمام / 1095 ** 1418
گزارش :رضا رضائی مجد ** ناشر: مریم برزآبادیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید