دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، از فراخوان سازمان انتقال خون برای اهدای خون به ویژه در گروه های خونی منفی و اهداکنندگان مستمر خون در تعطیلات پیش رو خبر داد و گفت: با سرد شدن هوا و بارش باران، به ویژه در ایام تعطیل، میزان مراجعه به مراکز اهدای خون کشور کاهش می‌یابد؛ به طوری که تقریباً میزان مراجعات جهت اهدای خون در روزهای تعطیل به یک سوم کاهش می‌یابد. این در حالی است که نیاز به خون و فرآورده‌های خونی به صورت هر روزه است و ما باید فقط در استان تهران روزانه پاسخگویی ۱۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی باشیم. در کشور نیز مراکز انتقال خون باید پاسخگوی حدود ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی باشند که هر روزه جراحی‌هایی را انجام داده و باید پاسخگوی بیماران و مصدومان ناشی از حوادث باشند.

وی با بیان اینکه بنابراین مصرف خون هر روزه بالا است، گفت: از طرفی از آنجایی که در کشور تنها ۱۰ درصد مردم دارای گروه های خونی منفی هستند، به اهدای گروه‌های خونی منفی بیشتر نیاز داریم. بنابراین افرادی که دارای گروه خونی منفی هستند بیشتر به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

حاجی بیگی ادامه داد: امروزه با گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و همچنین گسترش مراکز جراحی قلب باز که در ۳۱ استان کشور وجود دارند، میزان جراحی‌ها افزایش یافته و مصرف خون بالا رفته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه از هر واحد خون اهدایی، سه فرآورده برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: پلاکت برای بیماران سرطانی و بیماری‌های خونریزی دهنده استفاده می‌شود. پلاسما برای بیماران سوختگی و بیماران مبتلا به بیماری‌های کبدی بوده و گلبول قرمز فشرده شده برای بیماری‌هایی که دچار کمبود خون مزمن هستند و همچنین برای مصدومان تصادفات و … استفاده می شود.

وی گفت: بنابراین سازمان انتقال خون از مردم می‌خواهد که در تعطیلات پیش رو برای اهدای خون به ویژه اهدای خون گروه‌های منفی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند. از اهداکنندگان مستمر خون نیز دعوت می‌کنیم تا برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید