به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عالیه شکربیگی روز سه شنبه در نشست هم اندیشی معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مدیران گروههای آموزشی و پژوهشی مطالعات زنان در باشگاه نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه خانواده به عنوان محوری ترین نهاد از بسیاری از آسیب ها تاثیر گرفته است و دچار آسیب شده است، افزود: این موضوع باعث شده که نهاد خانواده دچار آسیب جدی شده است.
شکربیگی ادامه داد: ما برای حل این مشکلات نیازمند پژوهش های نقادانه هستیم و باید ابتدا خودمان را نقد کنیم، چون نه دانشگاه، نه خانواده و نه نظام تربیتی با موفقیت عمل نکرده است.
وی با بیان اینکه پژوهش های ما باید مبتنی بر نیازهای جامعه باشد، گفت: همین مشکلات است که امروز جامعه را با آسیب های اجتماعی مواجه کرده است.
شکربیگی ادامه داد: به همین دلیل مرکز اندیشه ورزی در وزارت کشور تشکیل شده است تا این مفاسد اجتماعی و آمار بالای طلاق، اعتیاد و خودکشی حل شود.
وی اظهار داشت: امروز بحران گسست در اجتماع ایران باعث گسست تعلق ها در نهاد خانواده شده است و اینگونه است که نظم و انسجام اجتماعی و فرهنگی در خانواده سست می شود و منشا بروز آسیب های اجتماعی و فرهنگی می شود.
شکربیگی ادامه داد: بیش از سه دهه در عرصه علمی و تحقیقات دانشگاهی تلاش داشتیم و این همه اعتبارات پژوهشی چرا هزینه شده چون نهاد خانواده در مخاطره است.
مدیر گروه خانواده انجمن جامعه شناسی ایران ادامه داد: چرا تعالیم کاربردی در دانشگاههای کشور برای حل این مشکلات شکل نمی گیرد.
وی با بیان اینکه چرا باید به خانواده توجه کرد، گفت: چون خانواده پایه و اساس تربیت انسان است و باید زن را در مناسبات خانواده ببینیم، زن مساله عام است.

** تبعیض در اشتغال بانوان وجود دارد
اکرم مصوری منش مدیرعامل موسسه مطالعات و تحقیقات زنان نیز گفت: اکنون 5،12 درصد خانواده ها توسط زنان سرپرست خانوار اداره می شوند و متاسفانه از سال ٨٠ تاکنون آمارهای رسمی در این زمینه تغییر نکرده است.
وی تصریح کرد: اگرچه ما می دانیم آمار طلاق روز به روز در حال افزایش است و از هر ٣ تا ٤ ازدواج یک مورد طلاق داریم، اما آمار زنان سرپرست خانوار در مشور تغییر نکرده است.
مصوری منش ادامه داد: اکنون بسیاری از زنان سرپرست خانوار شغل مناسبی ندارند و یا اصلا شغل ندارند البته باید آمار زنان سرپرست خانوار را با دختران مجرد با سن بالا اضافه کرد که مشخص می شود آمار بالایی است.
وی اضافه کرد: اکنون تبعیض آموزشی در میان زنان و مردان حل شده اما همچنان شاهد تبعیض در اشتغال بانوان هستیم و اگر برنامه ریزی و مدیریت درستی در این زمینه نشود شاهد آسیب های جدی خواهیم بود و هر روز نیز به این آسیب ها افزوده می شود.
وی با بیان اینکه برای حل مشکلات در خانواده ها باید فرهنگ سازی کرد، افزود: یکی از عوامل افزایش طلاق در کشور موضوع مشارکت اجتماعی یا خانواده مشارکتی است که باید این مساله هم حل شود.
نشست هم اندیشی معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری امروز – سه شنبه- با حضور مدیران گروههای آموزشی و پژوهشی مطالعات زنان در باشگاه نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.
اجتمام **٧٢٦٨** 1569
خبرنگار: مهناز بیرانوند ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید