مدیر روابط عمومی مرکز حوادث و فوریت های پزشکی اصفهان روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ساعت 16 و 44 دقیقه امروز 2 مرد به دلیل استنشاق گاز CO جان خود را از دست دادند.
عباس عابدی افزود: پس از اعلام این حادثه به اورژانس 115 واحد امدادی به محل اعزام شد ولی افراد جان خود را از دست داده بودند.
وی ادامه داد: دلیل انتشار گاز منوکسید کربن استفاده نکردن از لوله بخاری مناسب در منزل مسکونی بوده است.
فوریت‌های پزشکی شهرستان برخوار از 3 پایگاه شهری، یک جاده‌ای و 21 نفر پرسنل برخوردار است.
شهرستان برخوار با مساحتی بالغ بر 77 کیلومترمربع در شمال شهر اصفهان واقع شده است.
به گزارش ایرنا، هرساله با آغاز فصل سرما و کاهش دمای هوا میزان مسمومیت ها با گاز منوکسیدکربن افزایش می یابد و برخلاف آموزش ها و هشدارهای مکرر آتش نشانی و اورژانس همچنان شاهد استفاده وسایل گرمایشی غیراستاندارد و بی احتیاطی در زمینه استفاده و نصب اینگونه وسایل در منازل، کارگاه ها و یا خودروهای سبک و سنگین هستیم.
با شروع فصل سرما مهمترین اقدام بررسی و کنترل راه خروج گاز حاصل سوختن بوسیله بخاری است.
مونوکسید کربن یا همان کربن مونواکسید(Carbon monoxide) نام یک گاز بی ‌بو، بی‌ رنگ و بی‌ طعم است که بر اثر ناقص سوختن کربن به وجود می‌آید.
هنگام وارد شدن کربن مونواکسید به سیستم تنفسی شخص، بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص ترکیب و باعث می‌شود اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد.این امر باعث خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می‌شود، شخص دچار بیهوشی می‌شود.
میزان تولید مونو اکسید کربن به شرایط احتراق(سوختن) بستگی دارد؛ هرچه میزان اکسیژن در هنگام سوختن کمتر باشد بخش بیشتری از کربن‌ دچار ناقص سوزی می‌شود و به جای دی‌اکسید کربن(CO2)، مونواکسیدکربن تولید می‌شود.
افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می ‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه را تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌ شوند.
علائم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و درد شکم و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغماست.
از سایر علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد.
در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.
ت/7135 ** خبرنگار: فرزانه سادات مدنیون * انتشار دهنده : عمادیانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید