مدیرکل راهداری: ۲۵ نقطه حادثه خیز محورهای مواصلاتی قم اصلاح شده استبه گزارش ایرنا، ابوالفضل جمالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ۶۶ نقطه حادثه خیز در محورهای مواصلاتی استان شناسایی شده و اصلاح نقاط حادثه خیز بر اساس اولویت در دستور کار این اداره کل است.
وی اضافه کرد: این نقاط ابتدا با نصب علایم هشدار، روشنایی و کاهنده سرعت آشکارسازی و سپس اصلاح می شود؛ در سال آینده، ۴۱ نقطه باقی مانده نیز اصلاح خواهد شد.
وی ادامه داد: از ۶۶ نقطه حادثه خیز شناسایی شده، ۱۹ نقطه در آزادراه قم – تهران، سه نقطه در محور قم – کاشان، هفت نقطه در جاده قم – سلفچگان، یک نقطه در محور سلفچگان- اراک، یک نقطه در جاده سلفچگان- ساوه، ۱۰ نقطه در محور لنگرود- کهک، چهار نقطه در جاده قم- کوه سفید، ۲ نقطه در محور قم- جنت آباد، سه نقطه در جاده قم- قنوات، سه نقطه در محور قم- جعفریه، سه نقطه در محور قدیم قم- کاشان و ۱۰ نقطه در کمربندی امام علی(ع) قرار دارد.
جمالی همچنین به نصب نیوجرسی در ۶۵ کیلومتر حوزه استحفاظی قم در آزادراه قم- تهران اشاره و بیان کرد: نصب نیوجرسی در این مسیر در چهار قطعه انجام می شود که برای مرحله اول و دوم آن ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی خاطرنشان کرد: نصب نیوجرسی در ۳۵ کیلومتر باقی مانده از این محور تا اردیبهشت ماه سال آینده به اتمام می رسد.
وی با اشاره به کاهش تصادف های فوتی در قم، گفت: در ۹ ماه سال گذشته، ۹۴ تن در محورهای مواصلاتی قم جان خود را از دست دادند و در مدت مشابه امسال ۵۹ تن کشته شدند که ۳۷ درصد کاهش نشان می دهد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای قم افزود: تصادف های جرحی ۱۲ درصد و خسارتی ۱۷ درصد افزایش یافته و مجموع تصادف ها ۱۳ درصد رشد را نشان می دهد.
به گفته وی، ۲۱ دستگاه دوربین برای نظارت بر آمد و شد خودروها در محورها، ۸۰ دوربین ترددشمار، ۶۵ دوربین هوشمند کنترل سرعت، ۲ تابلوی گرافیکی برای نشان دادن ترافیک ۲ محور سلفچگان – قم و قم- تهران و ۱۲ تابلوی پیام ایمنی در محورهای استان نصب شده است.
وی پاکسازی حریم راه محور قم- سلفچگان، ایجاد ارتباط رادیویی بین هشت راهدارخانه با استفاده از بی سیم و مذاکره با بخشی خصوصی برای ایجاد شهرک حمل و نقل در ۲۰ کیلومتری محور قدیم قم- تهران تا ۲ سال آینده را از دیگر اقدام های اداره کل راهداری قم عنوان کرد.
جمالی با اشاره به بارش برف شدید در هفته گذشته، بیان کرد: امدادرسانی به ۴۵۰ خودروی سنگین که به علت سرمای هوا و یخبندان در راه مانده بودند، ۱۰ هزار لیتر سوخت رسانی به خودروهای در راه مانده، برف روبی بیش از یک هزار و ۶۵۰ کیلومتر از محورها و استفاده از پنج هزار تن نمک و ماسه در این محورها از جمله اقدام های این اداره کل از هشت تا ۱۱ بهمن ماه جاری بوده است.

** ممنوعیت صدور بارنامه برای خودروهای سنگین با عمر بالای ۵۰ سال
معاون حمل و نقل اداره کل راهداری قم نیز گفت: از فروردین ماه سال آینده صدور بارنامه برای وسایل حمل و نقل سنگین شامل کامیون و کامیونت با عمر بالای ۵۰ سال در قم ممنوع می باشد.
حمید سالاری افزود: این طرح در راستای صرفه جویی در مصرف سوخت، ارتقاء ایمنی حمل و نقل در جاده ها و کاهش آلودگی هوا اجرایی می شود.
وی با بیان این که در استان قم ۲۵ دستگاه خودروی سنگین با عمر بالای ۵۰ سال وجود دارد، ادامه داد: ۸۰ درصد از مبلغ خرید خودروی جدید به صورت وام با سود ۹ درصد و بازپرداخت پنج تا هفت ساله در اختیار رانندگان متقاضی قرار می گیرد.
وی افزود: در ۱۰ ماه امسال، تعداد صدور بارنامه حمل کالا برای خودروهای سنگین نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۳ درصد افزایش داشته است.

** بهسازی آسفالت کمربندی امام علی(ع)
رئیس اداره نگهداری راه های اداره کل راهداری قم نیز در این نشست خبری گفت: تاکنون ۱۶ کیلومتر از روکش آسفالت محور کمربندی امام علی(ع) قم با اعتبار ۲۸ میلیارد ریال بهسازی شده است.
کمربندی قم «بلوار امام علی(ع)» که در میان اهالی شهر قم به کمربندی امامزاده جمال و اراک نیز معروف است طولی نزدیک به ۲۰ کیلومتر دارد و در ۲ باند ماشین رو، میدان بقیه الله(عج) در نزدیکی مسجد جمکران را به تقاطع ۷۲ تن و سپس امامزاده جمال در ابتدای جاده قم – سلفچگان متصل می کند.
محمدرضا زیدآبادی افزود: روکش آسفالت آزادراه قم- تهران نیز به طول ۱۵ کیلومتر مانده به عوارضی قم – تهران که وضع مناسبی ندارد، از سال آینده اجرایی می شود.
در استان قم ۲۰۹ کیلومتر آزادراه، ۱۹۱ کیلومتر بزرگراه، ۱۷۸ کیلومتر راه اصلی و ۱۵۵ کیلومتر راه فرعی وجود دارد و کل راه های شریانی استان ۶۰۹ کیلومتر می باشد.
استان قم دارای هشت راه مواصلاتی اصلی و چهار راه فرعی است که از جمله آنان می توان به آزادراه قم – تهران، جاده قدیم قم – تهران، بزرگراه قم – ساوه، جاده قدیم قم – کاشان، آزادراه قم – کاشان، آزادراه قم – گرمسار و بزرگراه قم – سلفچگان – اراک اشاره کرد.
/۲۰۸۵/ ۱۱۷۵ خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*