مردم در هیچ شرایطی از قرص های برنج استفاده نکننددکتر فاطمه نوروزیان عصر جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: متاسفانه با وجود هشدارهای بسیار در خصوص خطرات مصرف قرص برنج، هم چنان شاهد استفاده از این قرص در هرمزگان هستیم.
وی بیان کرد: متاسفانه مسمومیت با این قرص هیچ گونه درمانی ندارد و معمولا افراد جان خود را از دست می دهند.
نوروزیان در توضیح در خصوص مرگ دو کودک از یک خانواده در اثر مصرف برنج آلوده به این قرص، گفت: این دو کودک اعضای یک خانواده و خواهر و برادر بودند که پس از مسمومیت شدید ناشی از مصرف قرص برنج به بیمارستان کودکان منتقل شدند.
وی بیان داشت: بنابر اعلام پزشک معالج، نوزاد هشت ‌ماهه که پسر بود متاسفانه پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داده و با توجه به مرگ قطعی امکان هیچ درمانی برای وی میسر نبود.
دکتر نوروزیان تصریح کرد: والدین این دو کودک ابتدا به گمان اینکه بر اثر مصرف ماست دچار مسمومیت شده‌اند به پزشکان گفتند مسمومیت ناشی از مصرف ماست بوده که با توجه به شرح حال بیماران و تحقیقات بیشتر و آزمایش ها مشخص شد مسمومیت ناشی از مصرف برنج آلوده به قرص برنج بوده است.
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم‌ پزشکی هرمزگان گفت: دختر سه ساله اگر چه در مرحله های اولیه سطح هوشیاری مناسبی داشت و فقط از ناحیه شکم اظهار ناراحتی می‌ کرد اما پزشکان با توجه به عوارض مصرف قرص برنج نهایت مراقب را از وی به عمل آوردند و در بخش مراقبت ‌های ویژه با انجام امور درمانی، تحت کنترل لحظه به لحظه قرار گرفت.
نوروزیان خاطرنشان کرد: پس از گذشت چند ساعت با وجود کنترل دقیق علائم و مراقبت‌ های پزشکیریال این کودک ناگهان دچار اختلال در آنزیم ‌های کبدی، افت شدید فشار خون و پایین آمدن هموگلوبین شد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در این وضعیت کودک در حالت شوک قرار گرفت که تلاش پزشکان برای احیای وی نتیجه نداد و دختر بچه سه ساله جان خود را از دست داد.
وی خاطر نشان کرد: ظاهرا این قرص درون کیسه های برنج این خانواده قرار داشته که در طول زمان موجب آلوده شدن برنج شده ، زیرا که مادر و مادربزرگ این کودکان نیز دچار عوارض ناشی از این مساله شدند.
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان یادآور شد: قراردادن قرص برنج در کیسه برنج با هدف نگهداری برنج برای مدتی طولانی تر اقدامی بسیار خطرناک است چرا که در موقع پخت، آلودگی برنج با قرص‌ ها می‌ تواند به بروز چنین حادثه دلخراشی منجر شود.
وی با اشاره به خطرهای ناشی از مصرف این قرص، تاکید کرد: قرص برنج جزو سم های بسیار خطرناک برای انسان بوده و لازم است مردم بدانند که هرگز نباید از این قرص حتی برای مبارزه با حشرات و جوندگان استفاده کنند.
وی اظهار کرد: مردم برای مبارزه با آفت ها و حشرات و جوندگان، باید از شرکت های مجازی که از طرف مرکز بهداشت استان و شهرستان دارای مجوز هستند، کمک بگیرند.
نوروزیان خاطر نشان کرد: قرص برنج ظرف مدت سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد با مرگی دردناک جان خود را از دست خواهد داد.
قرص برنج که اسم علمی آن «فسفید آلومینیوم» و اسم فرنگی آن «سلفوس» است، ماده ای است با ترکیب فسفید که به صورت قرص های سه گرمی و به رنگ خاکستری تیره در بسته های استوانه ای، به میزان ۱۰ قرص در هر بسته عرضه و با قیمتی نازل فروخته می شود.
این قرص که برخی از آن برای جلوگیری از فساد برنج و ماندگاری آن استفاده می کنند خاصیت تصعید (تبدیل جامد به بخار) دارد و در اثر این تصعید، گاز فسفین آزاد می کند و گاز آزاد شده سبب می شود لارو یا حشرات در دانه های غلات به ویژه غلات انبار شده از بین برود.
اگر گاز این قرص در فضای آزاد رها شود قابل استشمام خواهد بود که بویی بسیار نامطبوع همچون ماهی گندیده دارد و استنشاق آن برای انسان خطر آفرین است.
۷۱۹۸/ ۷۴۰۸
خبرنگار: فاطمه حسینی * انتشار: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.comانتهای پیام /*