بهرام نصرالهی زاده امروز یکشنبه (18 خردادماه) در نشست ستاد کرونا با اصحاب رسانه استان، با اشاره به بازگشایی دانشگاه ها و امتحانات دانش آموزان، حذف دورکاری ادارات و سیر صعودی کرونا در کردستان، اظهار کرد: استان کردستان در وضعیت قرمز قرار گرفته و تلاش برای کاهش و کنترل شیوع کرونا در استان نیازمند هم دلی و همت آحاد جامعه است.

وی افزود: تلاش برای افزایش حساسیت مردم نسبت به ویروس کرونا و لزوم پذیرش زندگی در شرایط کرونا باید سرلوحه کار رسانه ها قرار گیرد چرا که شواهد نشان می دهد که زمان مشخصی برای پایان کرونا وجود ندارد و نکته مهم این است که همه شهروندان باید زندگی در کنار کرونا را توام با حساسیت یاد بگیرند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، عنوان کرد: دفاتر پیشخوان، دفاتر قضایی و ادارات دولتی و اماکن عمومی باید تدابیر جدی تری برای مبارزه با کرونا اتخاذ کنند، همچنین در کنار ضرورت پیشگیری و اعمال تدابیر بهداشتی باید به فکر فعالیت های اقتصادی و اجتماعی جامعه نیز باشیم و در واقع بیش از این نمی توان ممنوعیتی برای مشاغل اعمال کرد.

وی با تاکید براینکه همه شهروندان و آحاد جامعه باید یاد بگیرند که بین کرونا و فعالیت های اقتصادی و زندگی تلفیق ایجاد کنند ادامه داد: با آگاهی مردم و اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه باید از شیوع و سرایت بیشتر بیماری کرونا به دیگران جلوگیری شود.

به گفته نصرالهی زاده استان کردستان نیازمند شروع موج جدیدی از حساسیت های بهداشتی به ویژه با تمرکز در شهرستان های قرمز دارد که این مهم با اجرایی کردن پیشنهادات و الزامات ستاد کرونا امکان پذیر است.

یوسفی رییس مرکز بهداشت شهرستان سنندج در ادامه این نشست گفت: وضعیت شهرستان های سنندج و قروه قرمز است و مریوان هم در مرحله هشدار قرار دارد.

وی با اعلام اینکه تعداد بستری های استان رو به افزایش است افزود: طبق آخرین آمار علوم پزشکی استان، ۱۳۳2 نفر مثبت در سنندج وجود دارد که از این تعداد حدود ۶۰درصد به صورت موارد سرپایی توسط مراکز علوم پزشکی در محلات عباس آباد و بهاران شناسایی و از ورود آن ها به بیمارستان ها جلوگیری شد.

رییس مرکز بهداشت سنندج، بیان کرد: اساسی ترین مشکل در محلات عباس آباد و بهاران سنندج تجمع مردم برای آزمایش و نمونه گیری است و این ناشی از ترس ایجاد شده در میان مردم است.

وی ادامه داد: طبق آمار گروه سنی بالای 60 سال سن با 38 درصد، بیشترین موارد مثبت سرپایی و بستری را داشته است و 166 مورد فوتی تا کنون در استان مشاهده شده است که 73 درصد این آمار بالای 60 سال بوده است.

به گفته یوسفی درصد مرگ و میر کرونا در استان کردستان 4.4 درصد بوده که این میزان در کشور 4.5 و در جهان 5.5 درصد است و کردستان از میانگین کشوری پایین تر است.

وی با اعلام اینکه از اول خرداد تا کنون تعداد بستری های استان رو به افزایش است، ادامه داد: متاسفانه حد تعادل بین مردم وجود ندارد و مردم نباید بپندارند که برداشتن محدودیت ها به معنی آزادی مطلق و عدم استفاده از ماسک و دستکش است.

رییس مرکز بهداشت سنندج، افزود: تعدا بستری های دو هفته اخیر نشان می دهد که محلات نایسر 17 مورد، بهاران 13 مورد، 17 شهریور 10 مورد، عباس آباد 9 مورد، شهرک کشاورز، بعثت و خیابان انقلاب هرکدام 8 مورد بستری داشته است.

وی اعلام کرد: تعداد بستری های 17 خرداد در استان کردستان 153 مورد بوده که 110 نفر مربوط به شهرستان سنندج بوده و از این تعداد بستری نیز 102 نفر در بیمارستان توحید، 4 نفر بعثت و 4 نفر در بیمارستان کوثر بوده است.

یوسفی خاطرنشان کرد: در 24 ساعت گذشته 54 نفر در سطح شهر سنندج بستری شده اند و این در حالی است که تعداد تخت های استان رو به اتمام است و تمامی پرسنل بیمارستان دچار خستگی و فرسودگی مضاعف شده اند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید