به گزارش گروه اجتماعی ایرنا ، امیر سرتیپ بازنشسته مسعود بختیاری، فرمانده توپخانه ارتش در دزفول در سال اول جنگ، در میزگرد خبری ایرنا گفت: سال اول جنگ را سال پایداری و مقاومت و متوقف کردن دشمن خواهیم خواند ، ما درسی به عراق دادیم که هیچ ارتشی آنرا در جهان فراموش نکند.
*** ارتش با حمله عراق غافلگیر نشد
یار شهید صیاد شیرازی در ستاد فرماندهی نیروی زمینی در خوزستان و افسر ارشد عملیاتی در طرح های نظامی ارتش جمهوری اسلامی در هشت سال دوران دفاع مقدس افزود: باید گفت که ارتش غافلگیرنشده است، اینکه می گویند ارتش چرا در مرز نبوده ارتش با اجازه خود نمی تواند برود لب مرز باید از طرف مقامات عالیرتبه سیاسی این جابجایی ها و نقل و انتقالات دستور و انجام شود .
در روزی که عراق به ما حمله می کند ما غافلگیر نشدیم چون دریافته بودیم که می خواهد به ما حمله کند و آیا اینکه غفلت کردیم و آمادگی لازم را برای جلوگیری از آنها نداشتیم چیز دیگری است ، اما علیرغم همه این مسائل ، در آن موقع چون نیرویهای مردمی آمادگی رزمی مانند الان رانداشتند و برادران ما در سپاه اساسا برای دفاع از مرزها سازمان پیدا نکرده بودند و کار امنیت داخلی بر عهده آنها بود و بهتر می توانستند انجام دهند.پس از حمله عراق به کشورمان ، ارتش در این معرکه وارد شده و باید جلوی این هجوم را بگیرد که به نظر من در جلو گیری از این هجوم در فضای آن زمان موفق بوده و به همین دلیل که عراق به هیچ کدام از اهداف خود در زمان هجوم اولیه نرسیده است .
سوال اینکه آیا عراق آمده بود که پشت دروازه های اهواز و اندیمشک دزفول سرپل ذهاب بایستد، بطور طبیعی یک اهداف استراتژیک تعیین کننده مورد نظرش بوده .
عراق آمده بود برسد به اهواز به ماهشهر و بعد بهبان و آبادان و خرمشهر را جدا و همینطور در مناطق غربی و شمالغرب این جدایی را انجام دهد ولی به هیچ کدام از اینها در فار اول حمله خود نرسیده ، ما معتقدیم که نیروهای مسلح ما با کمک مردم ( اینجا نفی علاقمندی مردم و شرکت آنها در جنگ رانمی کنیم که اگر هر کسی این کار را انجام بدهد جفا کاری در حق مردمی که آن دفاع جانانه را انجام داده است ) اما یک ارتش متعارف منظم با 12لشکر با یک نیروی هوایی مجهز و نیروی زرهی عظیم به ما حمله کرده که اینجا چیزی شبیه خودش می خواهد که جلوی اون بایستد و جلوی آنها رو بگیرد.
اما با حمایت و افکار مردم و اون جو انقلابی که چرا عراق به ما حمله بکند شما نگاه کنید که تیمسار ظهیر نژاد فرمانده وقت نیروی زمینی تجاوز عراق را می گوید این کشور اهانت کرده به ما حمله کرده است. و این چرا باید به خود اجازه بدهد به ما حمله کند ما 4 برابر عراق از لحاظ وسعت و جمعیت و از نظر پتانسیل هستیم .
و دیگر اینکه روز ششم جنگ عراق قطعنامه 479 مبنی بر آتش بس رو می پذیره و می گوید من قبول می کنم یعنی فهمید که به جایی نمی رسه و روند میدان جنگ هم نشان می دهد که این نشاندهنده این است که به هر حال ما توانستیم در سال اول جنگ در دو ماه اول ، حداقل عراق را متوقف کنیم بدون اینکه به اهداف خود رسیده باشد ولی عراق نیمی از خرمشهر را گرفته بود .
** نقش پررنگ هوانیروز
نقش هوانیروز یک نقش جدی در جنگ بود برای امنیت در مناطق غرب کشور در شمال کشور نیزهوانیروز زحمات فراوانی کشید فقط روی زمین و جنگ ایران وعراق نبود قبل و بعد جنگ و حتی در زمان زلزله و سیل هم هوانیروز کار کرده است .
هوانیروز اینقدر کار کرده که همه فکر می کنند یک نیروی جداست این یگان نیروی پشتیبانی کننده نیروی زمینی از هوا و زمین است .
کتابهای متعددی درباره اقدامات و شجاعت های خلبانان هوانیروز نوشته شده است .
برگردیم به جنگ در سال اول، روزی که صدام جنگ را رو شروع می کنه و در پادگان بعقوبه یک توپی رو شلیک می کنه بصورت نمادین همراه با ملک حسین پادشاه اردن به سمت ایران، یک جمله عجیبی رو به سپهبد خیراله معاونش و وزیر دفاع وقت عراق می گوید:
ما یک گردش یک هفته ای می کنیم برآوردش این است که اصلا جنگی نمی کنیم و ادامه می دهد ما یک درسی به ایرانی ها می دهیم که هرگز فراموش نکنند.
*** هفته دفاع مقدس
این هفته، هفته دفاع مقدس است پس کجاست اون یک هفته گردشگری صدام و نیروهایش و کو اون درسی که به ما داد .
دوم آمدند دیواره های خرمشهر رو گرفتند و روی دیوار نوشتند ما آمده ایم تا بمانیم . امروز اون نوشته ها هست در موزه خرمشهر اما خودشان نیستند .
اون ارتش بعثی عراق که آمده بماند کجاست الان که ماهفته دفاع مقدس رو گرامی میداریم به خاطر عدم موفقیت عراق است.
**سخنان گهربار امام خمینی درباره آغاز جنگ و همایش در پاکستان
و دیگر اینکه سخنان امام که گفتند دزدی آمده یک سنگ انداخته ،این یک جمله نمادین است .
بعد از جنگ من یک ماموریتی رفتم به پاکستان در اون موقع ارتشبد میرزا اسلم بیگ مرد قدرتمند پاکستان بعد از خانم بوتو که کنار رفته بود در جایگاه رییس دولت نشسته بود. من یک سخنرانی در دانشگاه دفاع ملی پاکستان در حضور دانشجویان خارجی درباره جنگ ایران وعراق کردیم و گفتم راهبردی که به ما گفته شد این بود که دزدی سنگی به چاه انداخته که این ارتش ملت و دولت بروند در بیاورندش .
من این رو تشریح کردم تحت یک مساله استراتژیک راهبردی و گفتم اینطوری شد اغاز جنگ و راهبرد ما در این مقاومت 8 ساله و شب در هتل بودیم که یک جناب سرهنگی اومد و گفت شمار رو ژنرال اسلم بیگ ( فرمانده نیروی زمینی و ارتش پاکستان و جانشین خانم بوتو در دولت این کشور ) می خواهد ملاقات کند.
رفتیم خدمت اسلم بیگ ، 45دقیقه با هم بحث کردیم روی این استراتژی که یک دزدی آمده به چاه سنگ انداخته و ایشون پذیرفت و رفت. اینکه عراق باید از منطقه اشغال کرده خود در ایران بیرون برود شکست بخورد و اینکه مردم ایران این سنگی که به چاه انداخته شده را باید دربیاورند .
این استراتژی یعنی اینکه مقاومت کنیم ایستادگی کنیم بجنگیم تا دشمن را از خانه بیرون کنیم و همین عمل در ایران حدود هشت سال طول کشید .
این سخنان و و راهبرد ما در جنگ با نگاه به فرمایشات رهبر و فرمانبری از امام خمینی و مورد توجه این شخص نظامی قرار گرفت .
*** مقاومت مردم و نیروهای مسلح
مقاومت و عدم پیروی از عراق حاصل مقاومت تمام نیروهای مسلح و مردم کشور ایران است اگر 34 روز مقاومت در منطقه خرمشهر و شلمچه ایجاد می شود این حاصل از خودگذشتگی های نیروهای ارتش و مردم و نیروهای سپاه و بسیج مردمی است.
اگر صدها هواپیماهای ایرانی می روند و عراق را پس از تهدید هوایی هواپیماهای عراق ، بمباران می کنند واین شوک را وارد می آوردند به نیروهای بعثی این عین مقاومت و پیروزی در سال اول جنگ و روزهای نخست این حماسه است.
** شکست عراق از ارتش هوایی ایران در روزهای اول
نیروی هوایی در همان روزهای اول جنگ به عراق ثابت کرد که شما در جنگ هوایی قادر به در اختیار گرفتن فضای هوایی منطقه نیستی و ان را شکست داد.
عراق نیروی هوایی و هواپیماهای خود را در بخش های غربی کشور خود دور از دسترس تیز پروازان ما پنهان کرد .
نیروی دریایی ما در خلیح فارس تا روز 7 آذر 59 نیروی دریایی عراق را از صحنه جنگ خارج کرد . عراق تا پایان جنگ دیگر نیرویی دریایی ندارد راه تنفس عراق در دریا بسته شد با رشادت نیروی دریایی ایران و راه تنفس ما باز بود .
نیروی دریایی تا آخر جنگ اجازه داد و این امکان را برای ما بوجود آورد که اقتصاد از راه دریا شکل بگیرد و ادامه داشته باشد، نفت ما فروخته شود و اگراین نبود ما از لحاظ اقتصادی و غیر نظامی در خطر می بودیم .
نیروی زمینی در زمین، عراق را در اهداف خود زمینگیر کرد اگر عراق اندیمشک و دزفول رو می گرفت راه ورودی از شمال کشور به خوزستان بسته می شد اما لشکر 21 حمزه تهران از پایتخت حرکت می کند و روز 17 مهر 59 در منطقه حاضر می شود و در منطقه دزفول مستقر می شوند.
دستور حمله به لشکر 21 صادر می شود و لشکر در حدود 23 مهر ماه این حمله را آغاز می کند و عراق در ابتدا 10 کیلومتر عقب نشینی می کند .
عراق قدرتمند هم دفع می کنه و مقداری تلفات و قربانی از لشکر 21 می گیرد و دوباره ایرانی ها به مواضع قبلی بر می گردند ولی این شکست نیست چون عراق چرا دوباره حمله نکرد برای اشغال دزفول و اندیمشک پس ما پیروز شدیم .
در روز 9 ابان 59 عراق حمله می کند که لشکر 21 را از سر راه بردارد که لشکر ارتش ایران جلوی سپاه عراق را می گیرد و مانع از این می شود که بعثی ها از رودخانه کرخه عبور کنند و به طرف دزفول و اندیمشک بیایند و این پیروزی است برای نیرویهای ارتش .
لشکرزرهی قزوین هم با تیپ های زرهی در مناطق عملیاتی درگیر شد و عراق را در مواضع خود بر زمین نشاند و اجازه نداد عراقی ها به اهداف خود برسند و اهواز در خطر بیفتد .
در جنوب افرادی از نیروهای ژاندارمری مقابله جانانه ای با نیروی قدرتمند عراق داشتند و عراق از ورود به ابادان بر حذر داشته شد .
در سال اول جنگ ما 17 حمله به عراق کردیم که عراق متوجه شود اگر ما دارای ضعفهایی هستیم اما اجازه ندادیم عراق در مناطق اشغال شده آسوده بخوابد و در مناطق ایران راحت باشد و فهمید که ایرانی ها اجازه نمی دهند نیروی های متجاوز در ایران به راحتی بمانند .
** آب بستن زیر مواضع عراق با کارگران یزدی
زیر مواضع عراق آب بستیم با مقنی هایی با سرپرستی مش غلام حسین یزدی، در منطقه سوسنگرد و اندیمشک بانقب زدن آب به زیر نیروهای عراقی روان کردیم تا عراق متوقف شود.
در سال اول جنگ ایستادگی در برابر نیروهای عراقی ، متوقف کردن بعثی ها و بازسازی نیرویهای خودی و آماده شده برای راندن متجاوز ازداخل سرزمین و مرزهای خود بوجود آمد که همگی نشان از پیروزی دارد.و مقدمه ای برای انجام عملیات های ثامن الائمه ، طریق القدس در سال دوم جنگ و پیروزی های چشمگیر رزمندگان در سالهای بعدی جنگ بوده است .
اگر درسال سوم ما داخل خاک عراق شدیم اینها همه حاصل فداکاری و مقاومت های سال اول جنگ نیروهای ارتش و مسلح کشورمان با حمایت مردم بوده است .
بزرگداشت هفته دفاع مقدس به خاطر آغاز یک مقاومت میهنی در مقابل تجاوز عراق بوده و مقدس است زیرا در مسائل مقدسی دفاع می کنیم . از آرمانها شعائر ملی مذهبی و سرزمینی خود دفاع می کنیم پس این هفته از این بابت ارزشمند است که ما تا آخرین نفس درمقابل عراق متجاوز تا بیرون کردن ان دفاع خواهیم کرد .
*** گردان ویژه و ایثارگریهای افسران ارتش
ما یک گردان داریم در جهان تک بوده ما در روز سوم جنگ دانشجویان فارغ التحصیل دانشکده افسری رو که آماده بروند در نظام و چون نیروی رزمنده کم بوده بصورت سربازو رزمنده واردعمل کردیم . درواقع این اقدام اوج فدارکاری و ایثار رزمندگان در نیروی زمینی ارتش بوده است
*** دفاع ارتش در جنگ از زبان نویسنده اطلس دفاع مقدس ارتش
سرهنگ مجتبی جعفری نویسنده اطلس نبردهای ماندگار ارتش که سالهای متمادی در جنگ بوده و با علاقه مندی که داشته است تاریخ جنگ رو واکاوی کرده و به رشته تحریر در آورده است و الان هم عضو گروه معارف جنگ ارتش می باشد گفت: ما معتقدیم که عراق به ما حمله کرد و به هیچ یک از اهدافی که تعیین کرده بود نرسید اما به هر حال نیروی نظامی آماده ای بود که عملیاتش روز زمین را با مقاومت نیروهای ایرانی در لب مرز بطور کامل نتوانست انجام دهد اما در روی زمین مقداری پیشروی کرد .
*** عراق تا عمق خاک ما پیشروی نکرد
جمله ای در تاریخ دفاع مقدس است که یک کمی قابل تامل است برخی جاها قید کردند که عراق تا عمق خاک ایران پیشروی کرد خوب عمق خاک ایران شهرهای اصفهان و یزد و قم و قزوین می باشد که این حرف که عراق به عمق خاک ما پیشروی کرد از اساس نادرست است .
بیشترین پیشروی عراق حدود 60 تا 70 کیلومتر در مناطق فکه تا پل کرخه درغرب دزفول است این زمین که ارزش سرزمینی خود را دارد از نظر سوق الجیشی و اینکه یک نیروی نظامی اونجا رو تسخیر کنه و با قدرت نظامی بتواند به اهداف دیگرش برسد فاقد ارزش است . اینجا زمین مسطح صافی است که چنین عارضه مهمی داره و از لحاظ نظامی حیاتی بوده اما منطقه حساس هم بهش گفته نمیشود و چندین مواضع راداری و اطلاعاتی در مناطق یاد شده بوده است.
در بقیه جاها هم چند روستای مرزی و چند شهر مرزی ما با اون چیزی که نهایت تلاش عراق بوده و اینکه حزب بعث برای پیروزی اولیه بره به اون استتناد کنه که پیروز شدیم نبوده واین نکته جالبی است که خرمشهر بطور کامل به اشغال دشمن در نیامد و این نکته مغفول مانده در تاریخ دفاع مقدس .
خرمشهر دو قسمت داره یک قسمت شمال رود و قسمت جنوبی که عراقی ها از قسمت پل نتواستند عبور کنند . یه نیروی نظامی حمله کرده قسمتی از شهرمان به نام خرمشهر را گرفته اومده کنار رودخانه و حالا این نیروی نظامی اگر روی رودخانه اش پل نباشه در تدارک می شود که اون طرف یک سر پلی بگیرد و یک پل ایجاد کند و نیرویش را جابجا کنه و بتواند تداوم عملیات بدهد و این نکته مهم است که در خرمشهر پل موجود است ولی برای نیروی حمله کننده ای که به این شدت آمادگی دارد به جاهایی برسد پل بهترین سند است .
حالا اون نیرویی که بهش حمله شده ( ایران ) باید یک پل رو تخریب کنه که اون نیروی حمله کننده نتواند از این پل استفاده کند اینجا اتفاق برعکس می افتد واقعا جای تعجب دارد .
پل روی خرمشهر از سمت مناطق اشغالی عراق توسط بعثی ها منفجر می شود این تعبیر نظامی اش یعنی اینکه اونها اومدند توی خرمشهر توانایی عبور از این پل ندارند و در حالت نگرانی هستند که نیروهای ایرانی با استفاده از این پل به عراقی ها حمله کنند پس می آیند و پل را منفجر می کنند و از بین می برند .
*** عراق به هدف خود نرسید جمله کلیدی جنگ
این جمله ای که عراق به اهداف خود در ماههای اول نرسید یکی از جملات کلیدی جنگ ماست و اثبات می کنه که سال اول جنگ سال بسیار موفقی بوده است در ممانعت از دشمن به رسیدن به اهدافش و بعد در متوقف کردن نیروهای عراقی و دیگر اینکه برای آمادگی بیشتر نیروهای خودی برای عقب نشینی عراق و رسیدن به مواضع قبلی خود بسیار مهم است.
نکته بعد اینکه گستره جنگ آنچه که در تاریخ و فرهنگ مردم و اذهان عمومی و تخصصی جا گرفته یک گستره زمینی محدود است،
یعنی جنگ رو عمدتا روی زمین در یک محدوده های خاصی مانند خرمشهر شلمچه که اسامی اش در ذهن مردم بطور تاریخی جا افتاده در نظر می گیرند در حالیکه گستره جنگ یه گستره زمینی هوایی دریایی به وسعت 2000 هزار کیلومتر مرز دریایی در خلیج فارس و نزدیک به بیش از 1000 کیلومتر مرز زمینی در بین ایران و عراق و به همین وسعت هوایی این کشور را در بر می گیرد .
این چیزی را که عراق را وادار کرد به توقف و نرسیدن به اهدافش، عمده روی زمین واقع شد یعنی عراق روی زمین متوقف شد اما تنها نبرد روی زمین نبوده در دریا و هوا بهش ضربه خورده است و در مجموع این ضربات در روی زمین متوقف شده است . لذا پیوستگی تمام قسمتهایی که در جنگ شرکت داشتند را باید گفت.
*** شهرهای جنگزده نداشتیم
من در دانشکده افسری بودم وقتی جنگ آغاز شد، من چهره خلبان عراقی را در هواپیمایی که فرودگاه مهر آباد را بمباران کرد از روی برجک نگهبانی دانشکده افسری دیدم درست با کلاه خلبانی روی سر خلبان عراقی دیدم .
یعنی خلبان دشمن با این ارتفاع پایین اومده و رفته فرودگاه مهر آباد را بمباران کرده که البته این هواپیما رو پافندها زدند موقع بازگشت به عراق .
8 سال جنگ به پایان رسید من در تهران یک شهر جنگ زده رو به هیچ وجه احساس نکردم یعنی از لحاظ اجتماعی و پشتیبانی مردم نه در تهران بلکه در دزفول که نزدیک 200 وچند موشک خورده در جنگ ، در این شهر رفتار مردم در بازار و خیابان و پارک هرگز یک مردم جنگزده و آواره نبود و نشان داده نمی شد فقط شهرهای نزدیم به منطقه نبرد مانند آبادان و خرمشهر می شد مقداری اثرات جنگ را در کوچه وخیابان دید .
لذا اون چیزی را که ماشین نظامی عراق را متوقف کرد در کنار نیروی های نظامی حرکت مردم هم هست .
باید یادی از امام کرد وقتی امام این جمله را گفت ما متوجه سخنان امام نبودیم ایشان گفتند یک دیوانه ای اومده یک سنگ در چاه انداخته و رفته است . بعدها فکر کردیم چرا امام با این همه ابهت و بزرگی این حرف رو زده است .
قدیمها وقتی دزدها میامدند خانه ها رو خالی کنند سنگ میانداختند در خانه ها وقتی صاحبخانه میومده بیرون و داد میزده کیه ، دزد ها می فهمیدند که در این خانه کسی هست و می رفتند.
امام اینگونه تعبیر کردند که یک نفرسنگی انداخته ببینه کسی میاد بیرون بگوید کی هست ودفاع کنه که هیچ ولی اگر کسی نیومد بیرون ادامه کار خود را بدهند .
رژیم بعث دید که اینجا صاحبخانه دارد و نیروهای نظامی به اون شکل در جنگ و خط نبرد بودند مردم هم حمایت همه جانبه می کردند .
این پیروزی بزرگ را درسال ابتدایی جنگ بدست آوردیم ( همه ملت ایران ) که نگذاشتند عراق به اهداف خود برسد و به تعبیر نظامی در مواضع نامناسب عراق را زمین گیر کردند چون اگر مواضعش مناسب بود به این سادگی نمیتوانستیم در سال دوم جنگ با عملیاتهای بزرگ مانند فتح المبین عراق را عقب بزنیم .
** واگویی خاطرات در حضور رهبر انقلاب
در دیداری که با مقام رهبری داشتیم ، رزمندگان خاطراتی را تعریف کردن و ایشون پس از استماع خاطرات فرمودند ما راجع به جنگ از پل کرخه که نیروهای ارتش نگذاشتند نیروهای عراقی از این پل عبور کنند بگوییم .
این تعبیر چقدر کارشناسی و راهبردی است که ایشون فرمودند اگرعراقی ها از پل کرخه عبور کرده بودند ما معلوم نبود می توانستیم عملیات های ثامن الائمه فتح المبین و .. راانجام دهیم .
یادی از مرحوم امیر سلیمان جاه بکنیم که فرمانده تیپی بوده که هم 23 مهر 59 به عراق حمله کرده و هم 9 آبان 59 در حمله عراق به تیپ با هدف عبور از پل کرخه که عراق نتوانسته این کار راانجام دهد.
روز 24 مهر امیر سلیمان جاه رودروی عراقی ها می ایستد و یک روز کامل در مکانی ایستاده که بوی غذای عراقی ها رااستشمام می کرده و صدای انها را می شنیده . حال ببینید یک فرمانده در روزهای اول جنگ چقدر اماده جانفشانی و ایثار است .
شهیدی به نام اسماعیل زارعیان که وقتی گفتند از خرمشهر عقب نشینی کنید جمله ای گفته که واقعا باید بر تارک تاریخ دفاع مقدس بدرخشد، گفته ایران سرزمین پهناوری است اما برای عقب نشینی من جایی ندارد .
در ابادان در 9 ابان 59 عراق حمله می کنه که محاصره آبادان راکامل کند و این شهر را به اشغال در اورد و داستان دریا قلی دوچرخه سوار و رساندن خبر پیشروی نیروهای عراقی را که همه می دانند اما اینجا یک فرمانده گردانی به نام منوچهر کهتری از لشکر خراسان تیپ قوچان ایستاده پای کا ر ودرگیری اش با عراقی ها به درگیری با شلیک کلت کمری می رسد .
یعنی عراقی ها از رودخانه بهمنشیر عبور می کنند و و پیشروی هم می کنند اما درگیری می رسد با درگیری تن به تن با کلت.
*** عملیاتهای سال دوم دفاع مقدس محصول مقاومت سال اول است
تعبیرعملیاتهای سال دوم جنگ فرزند اقدامات مقاومت های سال اول جنگ هستند واقعا دراست که اگر عقب زدنها نبود چطوری می شدعملیاتهای بزرگ آغاز شود .
این عقب زدن ها باعث شد که امام فرمودن حصر آبادان باید شکسته شود وعملیات ثامن الائمه با اون همه اقتدار انجام شد .
**** عراق در جنگ علیه ایران اشتباه استراتژیک داشت
سرتیپ دوم بازنشسته حسن قربانی از فرماندهان جنگ مسئول بخش تاریخ شفاهی گروه معارف جنگ ارتش از تیپ 55 هوابرد شیراز نیز در این نشست گفت :
پیرو سخنان دوستان ما یک کشوری هستیم که از لحاظ جغرافیایی از بالا نگاه می کنیم به سرزمین عراق یعنی یکی از اشتباهاتی که عراق از پشت خط ماندن و پشت خط ماندن در رودخانه کرخه وکارون اشتباه تاکتیکی و استراتژیکی اش بود که از پایین به بالا حمله کرد.
و دیگر اینکه عقبه آماده ولجستیکی کشور ایران با عراق خیلی تفاوت دارد عراق در سال اول جنگ اولین تلاشی که خواست بکند هدف آنها قطع خطوط لجستیکی و تدارکاتی ایران در نیروی دریایی وهوایی بود .
آمد بندر خرمشهر و ابادان که نزدیک مرز بود ، اما بنادر ایران مانندد بندر عباس و بوشهر و بلافاصله جزایری که در همان منطقه شمالی خلیج فارس واقع بودن جای اون خرمشهر و ابادان را در بحث گمرکی پر کردن (با توجه به اینکه از لحاظ اقتصادی ما درگمرک خرمشهر خیلی خسارت دیدیم) اما نیروی دریایی عراق در همون 60 روز اول جنگ از دور عملیاتی بوسیله نیروی دریایی کشورمان خارج شد و تنها وسیله ای که برای عراق مانده بود که بتواند خطوط آماده تدارکاتی ایران را از بین ببرد نیروی هوایی اش بود .
عراق آمد به پایگاه هوایی بوشهر حمله کرد ولی موفق نشد و تا پایان جنگ هم بوسیله بمباران به خصوص در جزیره خارک اما با تاکتیک هایی که نیروی دریایی و هوایی ایران بکار گرفته شد این اهداف عراق بی نتیجه ماند .
در این روزهای جنگ نیروی دریایی بیشتر مسئول اسکرت کاروانهای نفتکش و لجستیکی تدارکاتی را برعهده داشت و نیروی هوایی هم اسکرت و حمایت هوایی داشت ، عراق نه تنها نتوانست خطوط اقتصادی و دریایی ما را قطع کند بلکه خودش خطوط اقتصادی دریایی اش را از دست داد.
پس از حمله به سکوی البکر و العمیه در ابتدای جنگ سیستم فروش نفت کشور عراق از این دو اسکله و سکوی نفتی قطع شد و متکی شد به بندرعقبه اردن و بنادر کویت و کشورهایی که از عراق پشتیبانی می کردند.
*** خاطرات ناخدا صمدی از فرماندهان نیروی دریایی
آمادگی ارتش اینگونه بود ، وقتی ناخدا صمدی رو خاطراتش را می خوانیم درباره پایگاه دریایی بوشهر در خصوص اقدامات و تحرکات نیروی دریایی علیه ارتش عراق می بینیم توی منطقه شمالی خلیج فارس وتوسط پستهای شنود نیروی دریایی مکالمات ارتش عراق رصد می شد .
** اصل غافلگیری برای ارتش عراق از بین رفته بود در آغاز جنگ
گردان تکاور پایگاه دریایی بوشهر قبل از آغاز جنگ با یک گروهان در خرمشهر مستقر بود با توجه به اطلاعاتی که داشتند چون قریب الوقوع می دانستند که حملاتی از سوی عراق می شود . یک گردان تکاور آماده بارگیری شده توی پایگاه بوشهر اماده حرکت به سمت خرمشهر وخوزستان بود که خوب که با نگاه به خاطرات امیر ناخدا صمدی که می گوید من بازنشسته بودم و یک گردان اماده ، داشتم می رفتم پیش فرمانده پایگاه که تسویه حساب کنم که دیدیم همون زمان هواپیماهای عراقی حمله کردن به پایگاه هوایی دریایی بوشهر و من امریه تسویه حساب خود را پاره کردم و گفتم من تا وقتی که جنگ هست من هستم و نمی خواهم بازنشسته شوم و همون گردان را صبح روز یکم مهر 59 وارد پایگاه آبادان کردم .
یعنی یک روز بعد از حمله عراق در روز 31 شهریور گردانی با تجهیزات کامل از تکاوران ارتش حرکت کرده بود و همه هم اکثرا پرسنل کادر به خوزستان واردشده بود .
من هم ازافسران فارغ التحصیل دانشکده افسری بودم که داشتم در اون روزها مشق خدمت می کردم و رژه می آموختم وهمون زمان هواپیماهای عراقی حمله کردند به تهران ، شهید سرلشکر نامجو فرمانده دانشکده ارتش و امیر حسنی سعدی فرمانده تیپ بودند به دانشگاه ابلاغ کردند سریع شمشیرها روتحویل دهید و تجهیزات انفرادی بگیرد که صبح حرکت می کنیم به سمت جنوب ، در حدود یک گردان 700نفره وبا یک گردان 700 نفره دیگر بوسیله هواپیماهای نیروی هوایی به شهره های دزفول آبادان و ماهشهر منتقل شدند و وارد صحنه های نبرد شدیم.
یعنی افسرانی که باید فرمانده گروهان می شدند به خاطر نیاز عملیاتی تصمیم به این گرفته شد که به جای این که بروند به جشن فارغ التحصیلی بروند سوار هواپیماشوند و بعنوان رزمنده در مناطق خرمشهر اهواز ودزفول مستقر شدند.
*** سازماندهی نیروی های مردیم توسط دانشگاهیان ارتش
و نیروهای دانشگاهی ارتش ؛ نیروهای مردمی موجود در خرمشهر را سازماندهی کردند و بصورت تکاور نیروی دریایی اینها مقاوت34 روزه خرمشهر را رقم زدند و باعث شدند عراق فکر کند یک نیروی عظیمی در پشت آنها هست واز این که از پل عبور کنند اومدند پل را منفجر کردند و در همانجا زمین گیر شدند .
به گفته ناخدا صمدی که می گوید من آخرین نفر بودم که با قایق اومدم این طرف رودخانه و گریه ام گرفته بود باز در عملیات بیت المقدس از همان راه برگشتم و به ساحل اروند رود که همان ساحل غربی رود عراق بود رسیدم به اون جایی که چند ماهی که قسمتی از خرمشهر در اشغال عراق بود اون رو باز پس گرفتم .
تیپ دز در شلمچه ، تجهیزاتی ضدتانک داشتند و شهید مصطفی کبریایی که رییس رکن 3 گردان 151 بود و شهید زارعیان و اقای ایازی از مهاباد که هنوز در قید حیات هستند از فرماندهان وقت این گردان گزارش داده بودند این تانکهای عراقی که پشت دژ شلمچه صف کشیده اند جلوی ما در مرز عراق و چند مرحله حمله کردند علیه ما و ما هم با همین توپ106 ها که با گستره ای از دژ تا پاسگاه پلیس راه خرمشهر ادامه داشت بعد از 34 روز مقاومت در مقابل آنها ایستادیم.
شهید کبریایی جیپ خود رادر کنار خاکریزی قرار داده بود در کنار ستاد گردان که هدایت شلیک گردان را انجام می داد که گلوله تانک دشمن به جیپ شهید کبریایی اصابت می کند و ایشون در همان جا به شهادت می رسند.
گردان 151 دژ یک نقطه مفغولی در مقاومت ارتش بوده در واقعه خرمشهر که شهدای شاخص آن هم شهید مصطفی کبریایی و شهید زارعیان است .
**** هوانیروز نیروی یگان سریع که برای همه در جنگ ناشناخته بود
سرهنگ حسین نازلی خلبان بازنشسته در گردان پشتیبانی پادگان هوانیروز اصفهان در کل سالیان جنگ و فرمانده گروهان و معاون گردان هوا نیروز در این میز گرد با دفاع از عملکرد هوانیروز گفت :
هوانیروز در جنگ برای همه بویژه مسئولان ناشناخته بود تنها همه می گفتند هوانیروز هلی کوپتر دارد اما امروز خوشبختانه از کوچکترین فرد تا مسن ترین فرد یک خانواده هوانیروز را می شناسند و می توانند بر روی اون تحلیل بکنند.
همه می دانیم که یک گلوله بعد از انقلاب بسوی دشمن در نرفت مگر اینکه هوانیروز در آن عملیات شرکت داشت.
هر طراحی که در جنگ شد هوانیروز هم جزوآن طرح بوده است و درهمه عملیاتها شرکت داشته است .
در ابان 60 در پایگاه اصفهان با درجه سروانی خدمت می کردم یک ابلاغی شد و ماموریتی دادن به من در دزفول گفتم برای چی برم گفتند برو همان جا متوجه میشوی، ما رفتیم ما به هر حال زمان جنگ بود و بدون چون چرا رفتیم اهواز پیاده شدیم، وضعیت مناسب نبود ، به چند نفر گفتیم برای رفتن به دزفول باید با چه وسیله ای بریم گفتند مگر از جانتان سیر شدید . در دزفول خبری نیست کسی نیست می خواهی بروی چکار کنی گفتیم اقوامی داریم باید بریم ببنیمشان.
به هر طریقی بود رفتیم در دزفول دیدم واقعا درست میگویند همه مغازه ها بسته بودن آدمی دلش می گرفت رفت و آمدها خیلی محدود بود حتی اگر از کسی می خواستی سوال کنی کسی نبود.
ما خودمان را رساندیم جلوی پایگاه چهارم شکاری چون یک گروه هوانیروز در پایگاه مستقر بود یک گروه 30 الی 40 نفره از پرسنل با دو تا تیم آتش و چند تا هلی کوپتر، اینکه می گویم 30 تا 40 نفر ؛ هوانیروز با یگانهای هوایی دیگر این فرق را دارد که یگانهای دیگر برای ماموریت از پایگاه خود پرواز می کنند و میروند ماموریت انجام می دهند و باز می گردند اما هوانیروز بعلت پیچیدگی هلی کوپتر و اینکه فوق العاده کادر پروازش زیاده اگر از اینجا پرواز کند تا یک نقطه ای حتما باید 4 الی 5 عدد متخصص با خود بررد. وقتی می گوییم 40 نفر با 15 تا هلیکوپتر این اغراق نیست .
ما رفتیم و با نفرقبل جایمان را تعویض کردیم ، من اصلا مات بودم که من را برای چی فرستادند و باید چکاری انجام دهیم ، بعد متوجه شدیم که گروه هوانیروز حدودا یک ماهی هست در این پایگاه مستقر هستند و در پایگاه هم هیچ کس نبود ، تمام هواپیماها تخلیه شده بودند که مدارک موجود در اختیار است .
**** اعلام حقایق جنگ
داریم بیان حقایق جنگ را می کنیم، ما یکی دو روز ماندیم و در پایگاه نیروی هوایی فرمانده پایگاه ومعاونش و یک گروه کوچک هم محافظ پایگاه مانده بودند و خانواده ها هم همه تخلیه شده بودند .
پس از دو سه روز فرمانده پایگاه ما رو خواست و گفت شما طرح تخلیه پایگاه رو بنویسید و من ببینم ؛ گفتم برای چی ؟ گفت شما در پایگاه ما زندگی می کنید و تحت امر ما هستید هر چی ما می گوییم باید اطاعت کنید .
شبانه یک طرح تخلیه تهیه کردم برای هوانیروز و فردا سر صبح گاه بچه ها رو جمع کردم و گفتم یه همچین قراری داریم و گفتند طرح تخلیه بنویسیم و پیش بینی هم کردیم که اگر قراره هلی کوپتر ها را تخلیه کنیم به کجا تخلیه کنیم .
باور بفرمایید این حرف تمام نشده بود دیدم همه به من حمله کردند که چرا اینجوریه چون هنوز انضباط و انسجامی هم نبود که من بگم اینکار را انجام بدید همه بگن چشم .
همه خلبانها و فنی ها گفتند ما وصیتنامه های خود را نوشتیم و گفتند ما نیومدیم اینجا طرح تخلیه بنویسیم ما وصیتنامه های خود را نوشتیم و آمدیم بجنگیم .
من گفتن اینطوری که گزارش شده عراق تا پشت دروازه های دزفول اومده جلو و حتما یک مساله ای هست که گفتند تخلیه کنید به هر حال قبول نکردند من رفتم پیش فرمانده پایگاه و گفتم که بچه های ما قبول نمی کنند که طرح تخلیه رابنویسیم خیلی ناراحت شد ایشون .
البته طرح تخلیه یکی از اصول جنگ هست کما اینکه در بسیای از عملیاتها این طرح تخلیه انجام شده است .
ایشون خیلی ناراحت شد و گفت می دونی در جنگ قبول نکردن دستور بالاتر و اطاعت نکردن آن جرمش اعدام است . گفت با وجود اینکه میدونید باز هم طرح تخلیه را نمی نویسید .
گفتم من زورم به این خلبانان و فنی ها نمی رسه شماهم اگر نخواهید ما می ریم پرواز می کنیم .
به هر حال ایشون ناراحت شد اما با دو تا تیم آتش عملیات می کریدم و شروع کردیم با دشمن در اونجایی که متوقف شده بود عملیات انجام دادن .
طوری شد که دشمن نه تنها دیگه جلو نیومد بلکه از مواضعی که داشت یک مقدار هم عقب رفت . بعد از یک ماه که ما اونجا بودیم مردم شهر یواش یواش اومدند درون شهر ، هواپیماها وارد پایگاه شدند و خانواده نظامی ها بازگشتند.
منظور این است که هوانیروز یکی از واحدهای نیروی زمینی ارتش است خودش یگان مستقلی نیست که بخواهیم ازش دفاع کنیم وقتی هوانیروز رفته در یکجا عملیات انجام داده یعنی ارتش آنجا امده ، اینکه می گویم در همه عملیاتها هوانیروز بوده یعنی در همه عملیاتها ارتش بوده است .
این اقدامات باعث شد شهری که تخلیه شده بود شهری که مردم درون آن نبودند و شاید عراق هدف اشغال اون رو داشت حالا نمی گم که ما بودیم اما ما توانستیم در این منطقه جلوی نفوذ عراق به دزفول را بگیریم و افتخاری بود برای هوانیروز و ما .
** دستورات در هوانیروز شفاهی بود
هوانیروز هر کار در جبهه انجام داد در عملیاتها، بطور شفاهی انجام داد کسی برای من ننوشت که برو این عملیات را انجام بده من مجبور شدم این عملیات را انجام بدهم و هیچ جا ثبت و ضبط نشد اما استثنا یکی از مدارک را نگهداشتم خیلی از این اقدامات در هوانیروز انجام شده واکثر آن بصورت شفاهی است .
عملیاتی انجام می دادیم فقط می گفتند 5 تا 10 فروند در فلان نقطه باشد اون نقطه کم میاورد ، بطور شفاهی دستور می دادندد چند تا هلی کوپتر رو می فرستادن اونجا هیچ کجا این حرفها و دستورات ثبت نشده است .
من گفتم از یگان خود باید دفاع کنم به همین منظور است باید درعملیاتها باشیم اما در خیلی از کتابها حتی در ارتش هم نوشته شده می نویسند هوانیروز هم بود اما نمی گویند هوانیروز چه کار کرد چه عملیاتی انجام داد اگر هوانیروز نبود چه می شد؟ من فقط این را بگویم که نقش هوانیروز را چند جور می توان تعریف کرد و اگر نبود شاید سرنوشت جنگ آنی که هست نبود ، یکی دیگر اگر بخواهیم کل هوانیروز رو نقشش را بگوییم مثنوی 70 من است .
یکی دیگر هم هوانیروز یک یگان واکنش سریع در همین عملیات ارتش بود لشکر اهواز بود در منطقه اما چه لشکری ،لشکری که در یک منطقه وسیع گفتند تو در این منطقه عملیا تدفع رو انجام بده ، اگر نفر قرار بود بچینند در این منطقه در هر 10 کیلومتر یک نفر باید می ایستاد.
عراق هم از این موقعیت که کسی نیست سو استفاده کرد و کسانی بودند ولی توانایی مقابله با انها را نداشتند مثلا لشکر خراسان را اگر بیاورند در اینجا شاید یک ماه طول می کشید .
اما واکنش سریع با هوانیروز بود و در عملیاتها انجام وظیفه می کرد
*** نقش پر رنگ هوانیروز در جنگ
نقش هوانیروز در جنگ بسیار پر رنگ بوده اما در تاریخ جنگ این نقش مغفول مانده است و آنطور که باید و شاید پر رنگ جلوه داده نشده است. متاسفانه در هوانیروز نویسنده نداشتیم که همه این اقدامات را به رشته تحریر در آورد، خودمان نوشتیم که اما کافی نیست .
دوست داشتم همه ما تجربیاتی را که در جنگ داشتیم و بدست آوردیم در دوران بازنشستگی به نسل بعدی منتقل کنیم تاآنها از اون استفاده کنند .
*** شیرمردان ( شهیدان وطنخواه ، کشوری و شیرودی )
در ابتدای جنگ ما شیرمردی در هوانیروز داشتیم به نام سرهنگ منصور وطنخواه که از یگان هوابرد به یگان هوانیروز منتقل شده بود که در دو یگان خیلی معروف بودند و جزو خلبانان شاخص هوانیروز نیز محسوب می شدند .
ماموریتی پیدا کردند برای اهواز چون دشمن تا منطقه دب حردان پیش اومده بودو احتمال اینکه شهر اهواز سقوط کنه زیاد بود ، کارخانه نورد هم نزدیک دب حردان است .این شخص بسیار با رشادت عملیاتهای خود را انجام داد .
اصطلاحی درهوانیروز هست به نام بکاو و بکش یعنی بگرد و پیدا کن دشمن رو و انها رو بکش
خلبان های هلی کوپترهای کبرای ما بلند می شدند و می رفتند عملیات ولی نمی دونستند نیروهای حاضر در منطقه خودی هستند یا دشمن،
شهید وطن خواه خیلی عملیات کردند و در همان اوایل شهید شدند، بچه ها ابتدا مات بودند و فقط گزارش می دادند که دشمن از کجا میاد و حضور دارد و بعدا به این نتیجه رسیده بودند که تانکهایی که توپش به طرف ایران است اینها برای عراقی هاست و تانکهایی که توپش به سوی عراق است و خیلی کم بودند نسبت به طرف مقابل جنگ اینها ایرانی هستند .
هلی کوپترها می رفتند پشت عراقی ها و انها را غافلگیر می کردند و شلیک می کردند و بعد میامدند گزارش می دادند ما اومدیم این مقدار تانک زدیم و عوض اینکه از پایین به ما بگویند که بروید دشمن در این منطقه هست و این مقدار تانک را بزنید ما از بالا گزارش می گرفتیم و اقدام می کردیم.
عراقی ها پی بردند که هوانیروز میاد از پشت به ما حمله میکند که توپهایشان را برگرداند به طرف عراق که هوانیروز ما آنها را نزند و این خلبانان این سخنان را به ما گفتند .
در همان روزهای اول جنگ دو تا سه هلی کوپترها عراقی ها هدف قرار دادند و شهدایی مانند شهید آذین از اون عملیاتها با رشادت های فراوان سربلند بیرون آمدند مانند شهید وطن پور.
اقدام بکاو و بکش هوانیروز باعث شد که مواضع دشمن بعثی رو در هم بکوبند .
*** برتری نیروی هوایی ایران مقابل عراق
امیر سرتیپ دوم بازنشسته بیژن عاصم از فرماندهان عملیاتهای نیروی هوایی درباره برتری نیروی هوایی ایران در برابر عراق گفت :
ما برتری هوایی زیادی نسبت به عراق داشتیم این موضوع در خلیج فارس و مناطق مرزی بسیار مشهود بود ، اسکورت نفتکش های متعلق به ایران برای صادرات نفت برعهده نیروی هوایی ایران بود.
برتری هوایی به این معنا که وقتی این رو بوجود اوردیم هواپیماهای عراقی نتوانستند از سوی اب لطمه ای به ما بزنند،شهرهای ما هم با جان فشای های خلبانان در امن وامان بود ،من از عملیات فتح المبین به بعد تا عملیات مرصاد در سال 67 در سال پایانی جنگ کنترل هواپیماها و رهگیری ها را به عنوان یک خادم انجام می دادم.
یکی از مسائل بسیار مهم این بود وقتی عراقی ها می خواستند قدرت نیروی هوایی در اول جنگ را از شهرهای همدان بوشهر و زفول مهار کنه تا بتواند با نیروی زمینی این جبهه ها را تثثبیت بعد از پیشروی کنه، نیروی هوایی با دادن شهدای زیاد ازجمله خلبانان و متخصصان هوایی عراق را ناکام گذاشت .
*** بهترین هواپیماهای جنگی در اختیار عراق بود
عراقی ها در آغاز حمله با بهترین هواپیماها مانند میراژ از روی آب به ایران فشار میاوردند تا جریان انتقال نفت و انرژی را مورد هدف قرار دهند. از اسکله البکر و العمیه با موشک ، نفتکش های متعلق به ایران و طرف ایرانی را هدف قرار می دادند ما برای جلوگیری از این کار قرار شد به مواضع عراق در این اسکله ها حمله ور شویم .
قرار شد نیروی هوایی با جنگنده های خود ناوچه ها و قایق های ایرانی رو که به این اسکله ها حمله ور می شوند رو حمایت کنند تا این دو اسکله نفتی عراق از کار باز بایستد.
تعداد زیادی هواپیمای اف 14 و اف 4 برای این کار در نظر گرفتیم در اتاق عملیات بوشهر همه فرماندهان نیروهای دریایی و هوایی جمع شدند و با جنگنده ها به این اسکله ها حمله ور شدیم ، در زمان حمله اف ها ، باید ناوها و ناوچه های ما می آمدند عقب تا برخورد به نیروهای خودی نداشته باشیم .
در این عملیات نیروی دریایی عراق هم جلو کشید و جنگنده های ما با حملات سریع و موشک های خود آنها را مورد اصابت قرار دادند، اون روز ضربات شدید نیروی دریایی عراق از ما متحمل شد.
حتی خلبانان گفتند ما یدک کش های اینها که رویش وسایل موتوری و تدارکاتی بود رو از بین بردیم و تا سه روز در این عملیات که به عملیات مروارید نیروی دریایی معروف شد ما اسیر از عراقی ها می گرفتیم و همچنین جریان فروش و خط انتقال نفت عراق را در خلیج فارس از بین بردیم.
نیروی هوایی با ماموریت های گشت هوایی و پشتیبانی هوایی، پس از درخواست از طرف نیروهای دریایی و زمینی با گرفتن تصاویر هوایی که از مناطق عملیاتی گرفته می شد اقدامات سرافرازانه سربازان ارتش و رزمندگان را ثبت می کردند.
قبل و بعد از حملات و عملیات های ایران علیه عراق در تمام عملیاتها ما برنامه داشتیم برای منهدم کردن مواضع عراق و حتی انهدام هواپیماهای عراق
*** صیاد شیرازی شناسایی منطقه زمینی را به ما واگذار کرد
شهید صیاد شیرازی روی گرفتن عکسهای هوایی اصرار داشت تا مواضع عراق در روی زمین مشخص شود که ما این کار را با 45 مایل ورود به خاک عراق انجام می دادیم و دیگر اینکه مواضع عراق مشخص می شد و همچنین فرماندهانی مانند صیاد شیرازی می توانستند بعضا بدون دادن تلفات بزرگترین پیروزی ها را بدست آورند برای ما شیرین بود .
اشک صیاد شیرازی در زمان رفتن هواپیماهای به مواضع دشمن تا برگشت سلامت خلبانان جاری بود و همواره برای موفقیت اونها دعا می کرد.
در یک عملیات باید جزیره خارک را حمایت و پشتیبانی می کردم و یک هواپیمای سی 130 رو اسکورت کنیم تا بازگشت .
به ما اطلاع دادند که یکی از زنان خارکی در جزیره وضعیت فوری برای زایمان دارد باید انتقال بشه به بندر عباس ، هواپیمای سی 130 رو با اسکورت اف 14 بردیم و بیمار را به سلامت انتقال دادیم.
عراقی ها از تهور و انگیزه نیروی هوایی و خلبانان ما ترس داشتند و این ترس آنها بسیار مهم و باعث موفقیت های ما در جنگ بود.
زمانی میگ 25 های عراق میامدند مناطق کشور و شهرهای ما را بمب باران می کردند تا اینکه شیرمردی به نام شهرام رستمی با نفوذ به 40 مایلی خاک عراق و انهدام مواضع دشمن این حملات را بی اثر کرد.
یکی از خلبانان اف5 ( تیمسار دانش پور) و شهید ستاری هواپیمای خفاش رو طراحی کردند که این هواپیما استراق سمع می کرد و با موشک های ضد رادار هواپیماهای عراق را مورداصابت قرار می داد.
من و صیاد و شیرازی و دانش پور در عملیاتی با هم بودیم بالای رادار بودیم و سه تایی گریه میکردیم ، صیاد گفت اگر نیروی هوایی نبود ما هیچ کاری نمی توانستیم بکنیم من گفتم نیروهای زمینی هم زحمات بسیاری کشیدند در خوزستان.
در نزدیکی دهلران نزدیک پلی رفتیم دیدیم چند تا سرباز اونجا هستند رفتیم دیدیم این سربازان از تشنگی با وضعیت ناجوری شهید شدند و زنگ زدیم اون ها را جابجا کردند.
*** با شهیدان عباس بابایی و دوران عملیات کردم
با شهید بابایی با عباس دوران درعملیاتهای مختلف شرکت داشتیم و راشدت های آنان را از نزدیک دیدم ، نسل جوان باید درک کنه ما در چه موقعیتی هستیم و آنها امروز چه می خواهند کنند .انگیزه ای که در ان زمان در رگ و پی رزمندگان بوده امروز هم هست .
با بسیاری از شهدای نیروی هوایی همکارو هم راه بودم و با همه خاطره در عملیات های مختلف دارم، شهیدان نیروی هوایی از مظلوم ترین شهدای این انقلاب و نظام هستند چون باید روی اینها بیشتر کار شود و به فقط به اسامی بزرگان این نیرو اشاره نشود و احترام این خانواده وشهدا و خانواده هایشان باید مورد نظر باشد تا برای جوانان درس باشد و آنها بفهمند این شهدا رفتند تا ناموس و دینمان حفظ شود .
اجتمام / 1095
گزارش : رضا رضائی مجد ** انتشار :انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید