همایش روز شوراها فرصتی برای نزدیکی بیشتر دولت و پارلمان شهریبه گزارش خبرنگار ایرنا، در این همایش که عصر یکشنبه در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد علاوه بر بهمن مرادنیا استاندار کردستان، سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس، امیر قادری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، صیدی شهردار سنندج و برخی مسئولان اجرایی، اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان نیز حضور داشتند.
بسیاری از اعضای شورا به نمایندگی از شهرستان های مختلف استان در این همایش خواسته ها، دغدغه ها و نگرانی های خود را مطرح و با مسئولان در میان گذاشتند.
شوراها به عنوان بازوان مردم می توانند در کنار دولت و با همکاری نزدیک با یکدیگر بسیاری از مشکلات را حل کنند که دیدار و گفتمان مستمر بین آنها می تواند هر چه بیشتر ما را به این هدف نزدیک کند.

**استاندار کردستان: شورا از سیاسی کاری و حواشی دوری کند
استاندار کردستان در این همایش گفت: شوراها مقداری به حاشیه می روند و در بسیاری مواقع درگیر سیاسی کاری می شوند.
بهمن مرادنیا افزود: شورا باید از مسائل حاشیه ای دوری کرده و با عدم بر جسته کردن مشکلات و تکرار آنها موجب نا امیدی مردم شوند.
وی با اشاره به اینکه مشکلات شوراها فقط خاص کردستان نیست، اظهار کرد: صرف بیان مکرر مشکلات روحیه خلاق را از فرد سلب می کند.
مرادنیا با بیان اینکه مبادا کمک هایی که از سوی دولت به شوراها می شود صرف پرداخت هزینه های جاری شهرداری ها شود، یادآور شد: شهرداری ها باید خود، پرسنل را اداره و کمک های دولتی فقط در امور عمرانی و مسائل شهری هزینه شود.
وی اضافه کرد: به شخصه طلب شهرداری ها از دستگاه های اجرایی را پیگیری کردم اما هیچ دستگاهی این میزان طلب شهرداری ها را قبول ندارد و به گفته آنها برآوردها چند برابری بوده است.
استاندار کردستان گفت: اگر این طلب ها واقعی باشد به شیوه ای با هماهنگی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی پرداخت می شود اما نیاز به شفافیت از سوی شهرداری ها وجود دارد.

** یک ناحیه منفصل در سنندج جمعیت بزرگتری از یک شهر دارد
نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره هم در این همایش گفت: یک ناحیه منفصل شهری در سنندج جمعیتی بیشتر از برخی شهرهای بزرگ استان دارد.
سید احسن علوی افزود: تخلیه روستاها در استان موجب بزرگتر شدن نواحی منفصل شهری و حواشی شهرها شده که نگران کننده است.
وی اضافه کرد: تخلیه روستاها امنیت غذایی، آسایش و احترام را از بین می برد که باید با کمک بخش های مختلف از آن جلوگیری کرد.
علوی یادآور شد: باید بستر جذب سرمایه‌گذار در سطح استان فراهم شود چون ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری‌ها بستر خدمات ‌رسانی بهتر به مردم را فراهم می‌ کند.
وی با اشاره به مشکلات پیش آمده به دلیل بسته شدن مرزها و شرایط کولبران در برخی شهرهای مرزی گفت: یکی از مشکلات جدی که در این زمینه وجود دارد، تعارض در منافع است.
علوی اضافه کرد: عدالت درآمد باید در بحث تبادلات مرزی صورت بگیرد اما در حال حاضر افرادی در خارج از استان بدون کوچک ترین زحمتی از تبادلات مرزی سودهای کلان بدست می آورند و از سوی دیگر کولبران در شرایط سختی به سر می ‌برند.

** قانون شوراها نیاز به اصلاح دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان نیز در سخنانی گفت: قانون شوراها نیاز به تجدید نظر و اصلاح دارد چرا که نتوانسته از ظرفیت های مدنظر استفاده کند.
امیر قادری افزود: دولت همواره در تلاش بوده به سمت وحدت مدیریت شهری حرکت کند و در قانون های برنامه سوم تا ششم به آن اشاره شده است.
وی با اشاره به اینکه خواست همه بر کاهش وظایف دولت و انجام آن توسط شوراها هستند، اظهار کرد: باید دید چرا این اتفاق نیفتاده و باید پرسید آیا شوراها توانسته اند این ظرفیت را ایجاد کنند.
قادری یادآور شد: از دولت می خواهیم پیگیری های لازم برای ارسال سریعتر لایحه مدیریت شهری به مجلس را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه قانون ارزش افزوده تا ۲۵ درصد اعتبارات شهرداری ها را تامین می کرد، گفت: به واسطه تغییرات در عمران شهری و اتصال آن به قانون مالیات های مستقیم درصد کمی از این درآمد به شهرداری ها و دهیاری ها می رسد.

** ضرورت اجرای طرح مدیریت یکپارچه شهری
سخنگوی شورای اسلامی استان کردستان هم در این همایش گفت: طرح مدیریت یکپارچه شهری باید اجرا شود چون در همه دنیا دولت ها ناظرند و کارهای اجرایی در این بخش به مردم سپرده شده است.
پرستو شکری افزود: شوراها رقیب نمایندگان مجلس و مزاحم دولت در شهرها و روستاها نیستند بلکه کمک آنها محسوب می شوند.
وی اظهار کرد: در شورای استان تلاش کرده ایم تعامل میان نهادهای دولتی با شوراها صورت گیرد و تفاهم نامه هایی نیز در این راستا منعقد شده است.

** شهرداری ها با کمبود شدید منابع مالی روبرو هستند
عضو شورای شهرستان بانه هم در این همایش گفت: شهرداری ها در استان کردستان با کمبود شدید منابع مالی روبرو هستند و حتی برای پرداخت حقوق پرسنل خود هم مشکل دارند.
کریم امینی با بیان اینکه گره زدن درآمدهای شهرداری به پروانه های ساختمانی اجحاف بزرگی است، افزود: از استاندار می خواهیم که مطالبات شهرداری ها از دستگاه های دولتی را پیگیری کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط مرز اشاره کرد و یادآور شد: مبادلات مرزی به صنعت گردشگری، ساخت و ساز، قدرت خرید مردم و حتی میزان نقدینگی در بانک ها اثر می گذارد.
امینی اضافه کرد: نبود زیرساخت های لازم تولیدی و صنعتی موجب بیکاری و کاهش درآمد مردم مرزنشین استان کردستان شده است.
عضو شورای شهرستان سروآباد هم گفت: نبود ضمانت اجرایی مصوبات شورا موجب بی توجهی برخی دستگاه ها به مصوبات و نظرات شورا می شود.
امیر وزیری درخواست اضافه شدن نمایندگی از شوراها در شوراهای تامین شد و اضافه کرد: ادارات در قالب شعار همکاری با شورا را مطرح می کنند و در قبال آن پاسخگو نیستند.
۶۱۰۸/۹۱۰۲انتهای پیام /*