کاهش ۴۰ درصدی روزهای پاک هوای مشهدرضا اسماعیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ۲۸۰ روز سپری شده امسال، تنها ۱۲ روز هوای پاک در کلانشهر مشهد ثبت شده و حال آنکه این رقم در مدت مشابه پارسال ۲۰ روز بوده است.
وی با بیان اینکه امسال مردم مشهد ۲۰۶ روز هوای سالم تنفس کرده اند، اظهار کرد: این تعداد در مدت مشابه پارسال ۲۰۰ روز بوده است.
وی گفت: روزهای ناسالم برای گروه های حساس، امسال ۵۹ روز و در مدت مشابه سال گذشته ۵۶ روز بوده است.
اسماعیلی افزود: روزهای ناسالم برای تمام گروه های سنی نیز امسال سه روز و در مدت مشابه سال گذشته چهار روز بوده است.
اسماعیلی بیان کرد: مجموعا مردم مشهد امسال ۶۲ روز هوای ناسالم تنفس کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳٫۵ درصد افزایش دارد.
این مسئول با بیان اینکه مردم مشهد، پاییز امسال نیز نسبت به پارسال هوای خوبی را تجربه نکردند، اظهار کرد: مشهدی ها امسال پنج روز هوای پاک داشتند در حالی که شمار این روزها پارسال ۶ روز بود.
اسماعیلی گفت: امسال در سه ماه پاییز روزهای سالم ۴۱ روز بود و حال آنکه پارسال این رقم ۵۰ روز بوده است.
وی مجموع روزهای ناسالم برای افراد حساس و همه گروه های سنی در پاییز امسال را ۴۴ روز اعلام کرد و افزود: این رقم پارسال ۳۴ روز بود که امسال با افزایش ۲۹٫۵ درصدی روبرو بوده است.
هوای مشهد از ابتدای دیماه جاری ۲ روز آلوده را به ثبت رسانده است.
روزانه تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در کلانشهر ۳٫۵ میلیون نفری مشهد در حرکت هستند.
شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ پی.اس.آی پاک، محدوده ۵۰ تا ۱۰۰ پی.اس.آی سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ بیانگر وضعیت هشدار برای افراد حساس و کودکان، بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ پی.اس.آی هشدار برای همه سنین، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ پی.اس.آی حالت اضطرار است و آلودگی بیشتر از ۳۰۰ پی.اس.آی نیز وضعیت بحرانی را نشان می دهد.
خبرنگار: آرزو جاودانی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
۷۴۹۶/۵۱۳۲انتهای پیام /*