رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر روز دوشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت :‌ درپی گزارش بعضی از روستائیان این بخش مبنی بر شکار یک قلاده خرس توسط عده ای از شکارچیان در یکی از روستاهای کجور ماموران یگان حفاظت محیط زیست در اقدامی غافلگیرانه فرد متخلف را شناسایی و لاشه خرس را از داخل خودروی او کشف و ضبط کردند.
کامبیز محسن سلطانی افزود :‌ ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان نوشهرپس از تشکیل پرونده ، شکارچی متخلف را برای برخورد قانونی به دادگاه بخش کجور تحویل دادند.
آمارهای رسمی نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون 2 خرس به علت برخورد با خودرو در مسیر راههای کوهستانی بخش کجور نوشهر و 3 مورد دیگر نیز از سوی شکارچیان غیرمجاز کشته شده اند.
این مسئول در ادامه گفت : امسال به علت خشکسالی ناشی از کاهش نزولات جوی معمولا بیشتر گونه های حیات وحش و حیوانات وحشی مورد حمایت محیط زیست مانند خرس برای تامین غذا از مناطق جنگلی کوهستانی به پائین دست بویژه پیرامون سکونتگاههای حوزه روستایی سرازیر می شوند که یکی از تبعات آن برخورد با خودرو است .
بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست بهای هر قلاده خرس قهوه ای از لحاظ مطالبه ضرر و زیان 50 میلیون ریال تعیین شده است.
بخش کجور با جمعیتی دست کم 12 هزار نفر درقالب 64 روستا و 2 شهر در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر واقع است.
شهرستان نوشهر با داشتن حدود 220 هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و برخورداری از گونه های حیات وحش نظیر مرال، شوکا، کل بز، خرس قهوه ای، پلنگ، قرقاول ، کبک دریایی و معمولی در غرب مازندران واقع است.
خبرنگار:‌مهراب زکی پور کینجی **انتشار دهنده: محسن حسن نیا
7078 /1602/1899انتهای پیام /*


پاسخی بگذارید