به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی در نشستی که پیش از ظهر امروز به منظور تشریح دستاوردهای پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ طی ۱۰ روز گذشته برگزارشد، گفت: پلیس امنیت اقتصادی یک پلیس نوپاست که توانسته در همین ماه‌های نخست آغاز فعالیت خود، پرونده‌ها و مسائل مختلفی را در دستور کار خود قرار داده و بسیار نتیجه‌بخش باشد.


وی با اشاره به زمان‌بر بودن پیگیری برخی از پرونده‌های کلان اقتصادی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۹ پرونده در پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در حال رسیدگی است و ما در حال پایش اطلاعاتی هستیم.


وی افزود: همچنین دو پرونده نیز که امروز جزئیات آن را شرح خواهم داد، از جمله مواردی است که طی ۱۰ روز گذشته با پیگیری‌های کاراگاهان پلیس امنیت اقتصادی به سرانجام رسیده است.


رحیمی با اشاره به پرونده نخست اظهار کرد: همکاران من پس از انجام کارهای اطلاعاتی از ورود و دپوی لوازم خانگی قاچاق در یکی از انبارهای محدوده مرکزی پایتخت باخبر شده و رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند تا اینکه سرانجام مشخص شد که بیش از ۷۰ دستگاه کامیون انواع لوازم خانگی قاچاق ساخت کشورهای آلمان، ایتالیا، کره جنوبی و چین را به انباری در محدوده سه راه امین حضور منتقل کرده و در آنجا تخلیه کردند.


رئیس پلیس پایتخت افزود: در همین راستا نیز هماهنگی‌های قضایی لازم انجام شده و ماموران بیش از ۷۰ نفر از قاچاقچیان را در این زمینه دستگیر کرده و بالغ بر ۲۰ هزار قلم کالای قاچاق را که در این انبار دپو شده بود، کشف و ضبط کردند.


رحیمی اقلام مکشوفه قاچاق را شامل یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، ماکرویو و … برشمرد و گفت: برآوردهای اولیه از ارزش ریالی این اقلام بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال است.


رئیس پلیس پایتخت با اشاره به کشف محموله دوم اظهار کرد: این محموله در انباری در منطقه شورآباد کشف شد که در جریان آن نیز ماموران پلیس امنیت اقتصادی با رصد و پایش‌های اطلاعاتی از وجود آن مطمئن شده و در عملیاتی این لوازم خانگی را که با تعرفه چهار درصدی به کشور وارد شده، اما قاچاقچیان قصد داشتند آن را با سود بالای ۴۰ درصد عرضه کنند، کشف و ضبط کردند.


رحیمی با بیان اینکه در این پرونده بالغ بر ۲۵ کامیون شامل انواع لوازم خانگی قاچاق در این انبار تخلیه شده بود، گفت: برآوردهای اولیه حاکی از آن است که ارزش این محموله بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان است.


به گفته رئیس پلیس پایتخت، در این پرونده نیز پنج نفر دستگیر شدند که در مجموع برای ۷۵ نفری که در هر دو عملیات دستگیر شدند، پرونده‌ای تشکیل شده و این افراد به دادسرا ارجاع شدند.


رحیمی درباره اینکه این محموله‌ها از کدام نقطه از کشور بارگیری شده بود، گفت: گزارش‌های اولیه حاکی از این است که این موارد از جنوب کشور به پایتخت منتقل شده است.


وی در مورد شیوه قاچاق این اقلام نیز اظهار کرد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که جعل حواله و نیز کم اظهاری و اظهار دروغین کالا یا حتی استفاده مجدد از اسناد گمرکی در پوشش کالای شرکتی جزو شیوه‌های این افراد بوده است.


رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه اطلاعات کالاهایی که از گمرک ترخیص می‌شود، در اختیار پلیس قرار دارد، گفت: ما اطلاعات این محموله‌ها را نداشتیم، بلکه با توجه به بررسی‌هایی که انجام شد به این موارد مشکوک شده و مشخص شد که قاچاق هستند.


رحیمی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا سیستم انبارهای نگهداری کالا به پلیس متصل شده است یا خیر؟ گفت: از سال گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شده، اما ایراداتی نیز در این زمینه وجود دارد که باید بررسی شود.


وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد و اقدامات انجام شده از سوی پلیس امنیت اقتصادی در نیمه نخست امسال پرداخت و گفت: آمارهای ما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد که در زمینه مبارزه قاچاق کالا و ارز ۱۲۸ درصد رشد داشته‌ایم که این نشان می‌دهد پلیس امنیت اقتصادی عملکرد قابل قبولی داشته است. ما در این پلیس به دنبال ضربه زدن به بنیان‌های قاچاقچیان مواد مخدر هستیم.


رحیمی در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد وضعیت بازار ارز نیز اظهار کرد: در این بازار نظارت و رصد پلیس ادامه داشته و فضا کاملا در کنترل پلیس است. ماموران ما در نقاطی نظیر سبزه میدان، منوچهری، فردوسی و دیگر مواردی که دلالان حضور داشتند، حضور نامحسوس داشته و علاوه بر آن پاساژها و مراکز عرضه ارز نیز رصد می‌شوند. در این حوزه نیز هر تخلفی که باشد پلیس تذکرات لازم را به آنان اعلام کرده و در صورت نیاز تعهدات لازم نیز اخذ می‌شود. در این زمینه با بانک مرکزی نیز هماهنگ هستیم.


رحیمی در مورد فروش ارز در فضای مجازی نیز گفت:‌ این فضا نیز به طور کامل هم از سوی پلیس فتا و هم از سوی دایره فضای مجازی که در یگان‌های مختلف ایجاد شده، رصد می‌شود و با کسانی که بخواهند با ایجاد قیمت‌های کاذب، حباب سازی کرده و فضاسازی کنند، برخورد خواهد شد.


وی در پایان با تاکید بر ضرورت تقویت پلیس امنیت اقتصادی در تهران گفت: مقصد بسیاری از کالاهای قاچاق، پایتخت است و به همین منظور در تلاش هستیم تا پلیس امنیت اقتصادی را تقویت کنیم.
انتهای پیام

پاسخی بگذارید