به گزارش ایرنا از 2 ماه قبل نام 40 گزینه برای شهرداری همدان اعلام شد و صدها برگ برنامه توسط این نفرات در صحن شورای اسلامی شهر همدان ارایه و مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت.
با گذشت 2 هفته ، اعضای شورای اسلامی همدان چهار گزینه نهایی را انتخاب و نسبت به برگزاری نشست های تخصصی با آنها اقدام کردند.
در حالیکه همگان منتظر معرفی شهردار جدید همدان از بین چهار گزینه به نام های عباس صوفی، مجید درویشی، یوسف مشهدی ‌یاری و مهدی مجیدی بودند نام این نفرات از گردونه انتخابات حذف شد.
عباس صوفی، مجید درویشی و مهدی مجیدی از معاونان فعلی شهرداری همدان هستند که در کنار یوسف مشهدی یاری گزینه غیر بومی نتوانستند تصمیم اعضای شورای اسلامی شهر همدان را برای انتخاب مجاب کنند.
اختلاف نظر اعضای شورای اسلامی شهر همدان در مسایل جناحی نیز در انتخاب شهردار جدید بی تاثیر نیست هر چند برخی اعضا این اختلاف را کتمان کرده و موارد اصلح بودن را بهانه حذف و یا اضافه شدن گزینه های جدید عنوان می کنند.
*** شهردار، در قامت پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین
رئیس شورای اسلامی شهر همدان هرگونه تصمیم گیری اعضا بر سر انتخاب شهردار همدان اعم از حذف و اضافه شدن نفرات را طبیعی می داند و می گوید: نمی شود در این انتخاب عجله کرد چرا که بحث مدیریت شهری است و مردم از منتخبین خود انتظار دارند.
ابراهیم مولوی به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در روند انتخاب شهردار همدان که از آن به عنوان ‘پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین’ یاد می شود باید شهرداری انتخاب کنیم که در قامت این نام پرآوازه باشد.
وی اضافه کرد: توانمندی، تخصص، کارآمدی، پاکدستی و زوایای مختلف اجرایی و اخلاقی از مهمترین ملاک ها برای انتخاب شهردار جدید است.
مولوی بیان کرد: در مجموع با 33 نفر مصاحبه و مذاکره مستقیم داشتیم که برنامه ارائه دادند و نظر اعضای شورای شهر این بود که گزینه های جدید معرفی و مورد بررسی قرار گیرند.
***بومی و غیر بومی ملاک نیست
اعضای شورای اسلامی شهر همدان بر گزینه توانمند تاکید دارند و برای اکثریت آنها گزینه بومی و غیر بومی ملاک نیست.
به گزارش ایرنا در حالیکه برخی اعضای شورای پنجم بر گزینه بومی اصرار دارند، اما عده ای از اعضا نیز ملاک انتخاب شهردار را فراتر از بومی و غیر بومی بودن عنوان می کنند.
برهمین اساس است که مولوی رئیس شورای اسلامی شهر همدان تاکید می کند که شهردار خادم مردم و رفتگر مردم است و کسی که می ‌خواهد به مردم شریف همدان خادمی کند به طور قطع آدم سیاسی نمی‌تواند باشد و کارایی، توانمندی، تعامل با دولت و سایر مدیران شهری مهم است و اینکه این تعامل دو سویه به نفع شهر و شهروندان باشد.
وی اضافه می کند: انتخاب نیروی بومی یا غیر بومی به منزله این نیست که مثلا در انتخاب گزینه بومی، غیر بومی توانمند نبوده یا عکس این موضوع بلکه تمامی افرادی که در فهرست پیشنهادی برای شهرداری همدان قرار گرفتند، برپایه سوابق ارزنده آنها بوده است.
*** انتخاب شهردار همدان تا چند روز آینده
انتخاب شهردار همدان همچنان به روزهای آینده موکول می شود و همین مساله باعث شد تا تنی چند از معتمدین محلات همدان در محفل دوستانه خطاب به شورانشین ها اعلام کنند که اگر شهردار مدنظر پیدا نشد، آگهی روزنامه کنید که به یک شهردار توانمند نیاز داریم!
در شرایطی که اکثر شهرهای کشورمان از ماه ها و هفته ها قبل شهردار جدید خود را انتخاب کرده اند، در همدان و برخلاف ادعای برخی اعضای شورای شهر، مباحث کلان سیاسی و بومی و غیر بومی بودن در تاخیر در انتخاب شهردار نقش آفرین شده است.
یکشنبه گذشته نیز دکتر یوسفی نوید یکی از معاونان شهرداری همدان به همراه دکتر محمدی مدیرکل فعلی محیط زیست استان همدان با حضور در جمع اعضای شورای شهر به ارایه برنامه خود پرداختند.
با این حال احتمال انتخاب این دو گزینه هم بسیار کم رنگ است.
شنیده ها حاکسیت در انتخاب شهردار جدید تصمیم گیری ها و پیشنهادها فراتر از بدنه شورای اسلامی شهر همدان است و در کنار گروه ها و احزاب سیاسی، نمایندگان مجلس نیز پیشنهادهای مدیریتی خود را ارایه کرده اند.
به هر حال قرار است عصر امروز سه شنبه نیز 2 گزینه دیگر به ارایه برنامه خود در صحن شورای اسلامی شهر همدان بپردازند تا در نهایت اواخر هفته جاری شهردار جدید انتخاب و معرفی شود.
هم اینک سیدمصطفی رسولی شهردار سابق به عنوان سرپرست امور مدیریتی شهرداری همدان را اداره می کند.
*** انتخاب شهردار جدید زیر سایه دغدغه های شهری
اگرچه اعضای شورای اسلامی همدان به دنبال انتخاب گزینه برتر برای مدیریت شهری هستند اما مشکلات عدیده پیش روی شهردار جدید خواهد بود.
از بدهی بیش از هزار میلیارد ریالی شهرداری همدان به پیمانکاران گرفته تا شروع طرح های جدید، بلاتکلیفی در سرمایه گذاری ها و از همه مهمترنبود درآمد پایدارکه به یک بحران تبدیل شده است.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اینکه مهمترین دغدغه مدیریت شهری همدان ایجاد درآمدها و کسب درآمدهای پایدار است، افزود: منابع مالی کافی نداشته باشیم هیچ پروژه عمرانی، فرهنگی، محیط زیستی و ترافیک نخواهیم داشت به طوریکه اولویت اول ایجاد و کسب درآمد پایدار است.
وی تاکید کرد: کار عملیاتی و اجرایی برنامه ‌محور است که همه پروژه‌ها پیوست فرهنگی، زیست‌ محیطی و برنامه زمان‌بندی اجرایی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و شروع به کار پروژه‌های مشارکتی مهم است و با استفاده از توان مالی سرمایه‌ گذاران، رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و کارآفرینی به ثمر می‌نشیند.
وی اضافه کرد: ایجاد هماهنگی و تعامل دوسویه با کارکنان و پرسنل و مدیران و متخصصان شهری در حوزه شهرداری بسیار حائز اهمیت است چرا که این همدلی و همفکری راه بیفتد کار جهادی به جریان خواهد افتاد که در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر کار، تلاش، تولید و اقتصاد مقاومتی با اولویت‌بندی منابع مالی بیشتر و کارآمدتر خواهد بود.
مولوی اعلام کرد: در شورای پنجم اعضا اکثرا از متخصصان و باتجربه‌های شهر هستند و یک تعداد در شورای چهارم بودند و نیروهای جدید و جوان نیز اضافه شدند.
وی افزود:این نیروی متخصص، باتجربه و جوان شورا را به سمتی هدایت می‌ کنند که خروجی آن شناسایی نقاط ضغف و معضلات شهری و برنامه ریزی بهتر است.
شورای اسلامی شهر همدان 11عضو دارد که بر مناطق چهارگانه شهرداری همدان نظارت دارند.
7520/1181
خبرنگار: میثم ناصرنژاد** انتشار:الهام تدینانتهای پیام /*


پاسخی بگذارید