گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار رسیدگی به شکنجه زندانیان در آمریکا شدبه گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «نیلز ملزر» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه خواستار رسیدگی به شکنجه زندانیان در آمریکا با استفاده از تپانچه الکتریکی و ایراد اتهام علیه مقام های زندان ها شد.
پیشتر رویترز گزارشی از استفاده بی مورد از تپانچه الکتریکی در زندان های ایالت های اوهایو، تنسی، آرکانزاس و اوکلاهاما منتشر کرده بود.
در این گزارشی ویدیویی، تصاویری از ۲۲ مورد شکنجه زندانیان زن و مرد توسط مسئولان زندان ها با استفاده از تپانچه الکتریکی دیده می شود.
ملزر درباره این گزارش در گفت و گویی افزود: همه مواردی که در آن دیده می شود نیازمند تحقیق بوده و بسیاری از آن ها قابل تعقیب قضایی است.
وی افزود: اعمال بی جای درد و رنج شدید، نقض جدی کرامت انسانی و معیارهای جهانی برای رفتار نیروهای اعمال قانون است.
رئیس یک هیات دیده بان سازمان ملل که مامور نظارت بر پایبندی آمریکا به کنوانسیون منع شکنجه است با تکرار انتقادات ملزر، موارد موجود در گزارش رویترز را مستلزم تحقیق جامع دانست.
رویترز همچنین در مقاله ای به ۱۰۴ مورد مرگ زندانی پس از شکنجه توسط تپانچه الکتریکی اشاره کرده بود که در ۸۴ مورد آن استفاده از این ابزار شکنجه جزو عوامل مرگ زندانی شناسایی شده است.
وزارت دادگستری آمریکا در هیچ یک از این موارد با مسئولان زندان برخورد قضایی نکرده است.
رئیس کمیته منع شکنجه سازمان ملل نیز این موارد را ‘سوء استفاده’ آشکار و نقض قانون توصیف کرده و آمریکا را به عنوان یکی از امضا کننده کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل موظف به تحقیق در این زمینه دانست.
شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰
مترجم: علیرضا آقازاده**انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*