به گزارش ایسنا، قاسم جان بابایی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت، برگزار شد، گفت: در معاونت درمان اجرای قوانین برنامه پنجم و ششم توسعه مانند تدوین راهنماهای بالینی و استانداردهای خدمت، سطح بندی خدمات، پزشک خانواده و سیستم ارجاع، پیشگیری و کاهش هزینه‌های کمرشکن در حوزه بیماران خاص و…  دنبال کردیم و توانستیم اقداماتی را در این حوزه ها انجام دهیم.

تدوین ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه

وی ادامه داد: به طوری که ۶٠٠ راهنمای بالینی برای خدمات پر هزینه تدوین و این راهنماها بالینی به بیمه‌ها ها ابلاغ شد که خدمات تصویربرداری پر هزینه‌ و تجویز ٣٠ داروی گران‌قیمت نیز با این راهنماهای بالینی مدیریت می‌شود که هزینه‌ها را تا حدی کنترل کرده است.

سند درمان کشور، راهگشایی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه سند درمان در سال ٩۵ ابلاغ و در سال ٩٧ بازنگری شد، گفت: یکی از مفاد قانونی برنامه ششم توسعه، بحث سطح بندی خدمت بود. ما یکسال وقت گذاشتیم و برای تمام بیماری‌ها خدمات را به صورت سطح بندی شده، مشخص کردیم. متناسب با این سطح بندی، نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی بر اساس این سند درمان مشخص می‌شود. این سند، راهگشایی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است؛ چرا که متناسب با تخت‌های بیمارستان خدمات داده می‌شود.

بازنگری در برخی بسته‌های طرح تحول نظام سلامت

جان بابایی با بیان اینکه برخی بسته‌های طرح تحول سلامت مانند مقیمی، ماندگاری، پرداخت از جیب و…مورد بازنگری قرار گرفت، گفت:  همچنین در پیوند و بیماری‌های خاص اقدامات خوبی انجام شده است. باید توجه کرد که پیوند، نجات‌بخش‌ترین طب محسوب می‌شود و در برخی بیماری ها تنها راه درمان است. در اهدای عضو گام‌هایی خوبی برداشتیم و مرگ مغزی و اهدای عضو ترویج داده شد و رشد خوبی داشتیم. در عین حال برای اولین بار در کشور دستورالعمل اهدای عضو از زنده نیز ابلاغ شد.

کاهش مصرف داروی تزریقی بیماران تالاسمی

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در مورد بیماران خاص نیز دستورالعمل‌هایی ابلاغ و در برخی،   آزمایش‌های ژنتیکی برایشان تعریف شد. همچنین در زمینه داروهای بیماران متابولیک هم صرفه جویی زیادی داشتیم. در بیماران تالاسمی ضمن تدوین استانداردها، از انجمن خون و سرطان اطفال درخواست کردیم برنامه آموزشی برای کل کشور به ما بدهند و مصرف داروی تزریقی کاهش پیدا کرد.

 جان بابایی با اشاره به نحوه نظارت بر عملکرد بر مراکز درمانی گفت: برای نظارت بر مراکز درمانی، بازدیدها سرزده انجام می شود و نتایج در سایتی برخط گزارش داده می‌شود.

۱۳۰ سنجه در حیطه ایمنی بیمار برای اعتباربخشی بیمارستان‌ها

وی ادامه داد: سنجه‌های اعتباربخشی را هم بازنگری کردیم و اکنون١٣٠ سنجه ضروری و واقعی داریم که در حیطه ایمنی بیمار هستند. برخلاف گذشته اعتباربخشی به صورت دوره‌ای انجام می شود و در هر بازدید گزارش‌ها اعلام و بلافاصله نتیجه آن بر درجه بیمارستان اعمال می‌شود. در همین زمینه در تهران چند بیمارستان خصوصی از درجه یک به درجه چهار تنزل درجه پیدا کردند که نتیجه بازرسی‌های دوره‌ای است.

اضافه شدن ۶هزار تخت بیمارستانی با اولویت مناطق محروم تا پایان امسال

جان بابایی گفت: در امور بیمارستانی سیاست ما تجهیز بیمارستان‌های مناطق محروم است و تا پایان سال۶ هزار تخت بیمارستانی با اولویت مناطق محروم به حوزه درمان اضافه می‌شود. در زابل سه پروژه بیمارستانی، در زاهدان یک بیمارستان ٣٠٠ تختخوابی و در سراوان یک بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی داریم که امیدواریم تا پایان سال  به صورت رسمی افتتاح شوند.

ایجاد ۲۵۰ کلینیک ویژه در دستور کار

وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت ایجاد ٢۵٠ کلینیک ویژه در  دستور کار قرار گرفت، گفت: ١٠٠ کلینیک ویژه تا پایان سال افتتاح خواهد شد و ١٠٠ مورد از اورژانس‌های بیمارستانی نیز آماده بهره برداری هستند. بنا داریم کلینیک‌های ویژه و اورژانس ‌های بیمارستانی را بیشتر توسعه دهیم؛ زیرا بیشترین مراجعه مردم به این بخش‌هاست و با توسعه این بخش‌ها، خدمت رسانی به مردم بهتر خواهد شد.

تعیین تکلیف بیمار در اورژانس؛ مشکل قدیمی بیمارستان‌ها

جان بابایی با بیان اینکه تعیین تکلیف بیمار در اورژانس یک مشکل قدیمی در بیمارستان‌هاست، گفت: به عنوان مثال از بیمارستان لقمان تاکنون سه بار بازدید کرده‌ایم و از اورژانس‌های شلوغ اما خدمت رسان، قدردانی و به متخلفان تذکر می‌دهیم.

ادامه دارد

پاسخی بگذارید