۴۷۱۰ قبضه مین در کردستان خنثی شدرضا میرزایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد مین سال گذشته در پایگاه های عملیاتی، مناطق آلوده مین گذاری شده در نقاط مرزی و ماموریت های موردی کشف و پاکسازی شده است.
وی افزود: نیروهای مین روب طی این مدت در مناطق آلوده مرزی و برخی اراضی کشاورزی و طبیعی، ۱۳۶ هکتار را به صورت دستی و ۵۷ هکتار را به صورت مکانیزه مین روبی کرده اند.
میرزایی تاکید کرد: در این عملیات ها، نیروها موفق به کشف و خنثی سازی سه هزار و ۳۵۸ قبضه مین و ۳۲۳ گلوله عمل نشده، شدند علاوه بر آن توسط این افراد طی ۸۸ ماموریت موردی ۱۰۸ محل پاکسازی، ۳۹ قبضه مین و ۲۲۵ عدد فشنگ نیز کشف و خنثی شده است.
وی یادآور شد: پاکسازی پایگاه های عملیاتی از دیگر فعالیت گروه های مین روب در مناطق جنگی است که طی سال گذشته، ۱۵۵ هکتار زمین را مین روبی کردند که در آن، یک هزار و ۳۱۳ قبضه مین، ۱۳ قبضه گلوله و ۱۴۲ عدد فشنگ کشف و خنثی شد.
مدیرکل امنیتی استانداری کردستان گفت: پس از پایان جنگ تحمیلی تاکنون در این استان حدود یک میلیون و ۸۹۰ هزار قبضه مین توسط نیروهای مین روبی از زیر خاک کشف و خنثی شده است.
میرزایی اضافه کرد: این تعداد مین در شهرستان های مریوان، بانه، سروآباد، سقز، سنندج و کامیاران کشف شد که زمان جنگ تحمیلی در زمین کاشته شده بود.
وی با بیان اینکه اکنون در حال بازنگری مناطق آلوده و پاکسازی شده استان هستیم، افزود: این طرح در ۱۹۹ نقطه مرزی و ۳۶۶ پایگاه مین گذاری شده دوران دفاع مقدس در سال جاری با هدف افزایش ضریب ایمنی مردم شهرهای مرزی اجرا می شود.
میرزایی اظهار داشت: نقاط و پایگاه های مورد هدف بازنگری در شهرستان های مریوان، بانه، دیواندره، سروآباد، بیجار، سنندج، کامیاران، دیواندره و سقز واقع شده است.
به گزارش ایرنا، در سال ۹۷ پنج حادثه انفجار مین در مناطق مختلف این استان در ماه های فروردین و اردیبهشت به وقوع پیوست که چهار نفر در این حوادث مجروح شدند.
۲ نفر از زخمی ها از جمع نیروهای نظامی استان و ۲ نفر نیز کودک بودند که یکی از این کودکان در حادثه روی داده در روستای نگل شهرستان سنندج دو دست و یک چشم خود و دیگری نیز در شهرستان سقز دست خود را از دست داد.
تعداد شهدای عملیات مین روبی نیروهای عمل کننده، نظامی و انتظامی در کردستان ۹۱ نفر و تعداد جانبازان هم ۱۱۰ نفر است ضمن اینکه بیش از ۱۷۰ نفر از مردم شهرستان های آلوده به مین استان از سال ۱۳۶۷ تا پایان سال ۹۶ نیز جان خود را بخاطر برخورد با مین های بجای مانده از دوران دفاع مقدس از دست داده اند.
در هشت سال جنگ تحمیلی ۲۶ هزار شهید در مرزهای استان کردستان تقدیم نظام جمهوری اسلامی شده اند که بیش از پنج هزار نفر از آنان کردستانی هستند.
۵۲۰ حادثه شامل گلوله باران و بمباران مناطق غیر نظامی، شهرها، حمله شیمیایی به مردم بی دفاع و عملیات جنگی در دوران دفاع مقدس در استان کردستان ثبت شد.
ایران با عراق همسایه غربی خود یک هزار و ۴۵۸ کیلومتر مرز دارد که حدود ۲۲۷ کیلومتر این مرز در استان کردستان واقع شده است و بانه، سقز، مریوان و سروآباد شهرستان های مرزی کردستان هستند.
۳۰۳۴/۹۱۰۲انتهای پیام /*